Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Wiosna_ptaki_park_Roz - DA - 16
slider kobiety ok
voovoo_03.2019
multikulti_01.04.2019
MROZ_mos - 12.04
ZIT
Footsteps-slider
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Wystawa jubileuszowa Zofii Bilińskiej

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej Zofii Bilińskiej, który odbędzie się w sobotę, 10 marca 2018 r., o godz. 17.00. Wstęp wolny. Wernisażowi towarzyszyć będzie program artystyczny, przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu​. Wystawa czynna będzie do 8 kwietnia 2018 r.
 
Zofia Bilińska jest autorką wielu rzeźb pomnikowych, kompozycji plenerowych, tablic pamiątkowych, medali, płaskorzeźb i małych form rzeźbiarskich. Dla Gorzowa wykonała m.in. bardzo, udaną replikę XIX-wiecznej fontanny Pauckscha, rzeźby upamiętniające Jana Korcza, Bronisławę Wajs-Papuszę i Pawła Zacharka. Pełne rzeźby nagrobne zrealizowane przez artystkę znajdują się również na gorzowskim cmentarzu komunalnym. Bilińska jest autorką wielu tablic i płaskorzeźb portretowych poświęconych znanym postaciom związanych z historią Gorzowa. Wykonała monumentalną płaskorzeźbę na ścianie amfiteatru gorzowskiego, inspirowaną twórczością Andrzeja Gordona. Zrealizowała też kompozycje rzeźbiarskie oraz pomniki dla Sulęcina, Recza, Choszczna, Drawna, Glisna, Świebodzina i Santoczna.
 
Zofia Bilińska urodziła się 12 czerwca 1942 roku w Iwacewiczach na Polesiu. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Pracę dyplomową z rzeźby obroniła (1968) w pracowni prof. Magdaleny Więcek-Wnuk. W 1976 roku zamieszkała w Gorzowie. Przez kilka lat była nauczycielką w szkołach podstawowych, a od 1985 roku całkowicie poświęciła się twórczości artystycznej.
Zofia Bilińska pracuje w kamieniu, brązie, ceramice i drewnie. Swoją twórczość prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.
 
Wielokrotnie nagradzana za realizacje rzeźbiarskie, m.in. na Triennale Rzeźby Portretowej w Gdańsku, za rzeźbę towarzyszącą Festiwalowi Teatrów Polski Północnej w Toruniu, Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie, Ekologium – Biennale Rzeźby w Szczecinie, Salonach Jesiennych, Salonie Zimowym w Zielonej Górze i Gorzowie. W latach 80. była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki.
 
Otrzymała również inne wyróżnienia i nagrody: Zasłużony Działacz Kultury, Honorowe Odznaczenie Rady Miasta Gorzowa Wlkp., Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa „Motyl” za całokształt działalności artystycznej, Odznakę Honorową Związku Sybiraków, medal „Za Zasługi dla Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej”, Nagrodę Prezydenta Miasta Gorzowa za Działalność Kulturalną, Nagrodę Wojewody Gorzowskiego za Działalność Artystyczną, Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność artystyczną, Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
 
 
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
www.mosart.pl
http://www.facebook.com/MOS.Gorzow

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją