Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Przesiądź się do autobusu i jedź bezpłatnie!
OESS_archipelag(1) slider
slider_BO
slider_1512x448_pik_poprawa
slajdowisko_multikulti_09.2018
sns 2018
off_2018.09
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Za Kryształowym Lustrem - Łucja Fice

Powieść gorzowianki Łucji Fice pt. "Za Kryształowym Lustrem" to trzecia część trylogii o opiekunkach pracujących w Europie po 2004 roku. Wspomnienia te nie mają służyć gromadzeniu faktów i ciekawostek, lecz mają pomóc zrozumieniu problemów, jakie niosą za wyjazdy na saksy do Niemiec w celu opiekowania się starszymi ludźmi w ich domach. Powieść przepełniają rożne emocje, które mogą u niejednego czytelnika wywołać przerażenie, zdziwienie lub niepokój, ale taka jest praca opiekunki i taka jest starość.
 
Książka nie jest ostrzeżeniem, próbą edukowania, czy sięganiem po sprawdzone tematy - jest raczej połączeniem realizmu i duchowych problemów bohaterki wynikających z tęsknoty za domem i rodziną. ​
 
Wizje ze snów przepojone przeczuciami nieuniknionych wydarzeń dają wyraz innego postrzegania świata. Przeczucia Gabrysi staja się początkiem poszukiwań odpowiedzi na pytania: Kim jesteśmy? Jaki cel ma życie? Czy jesteśmy uwięzionym gdzieś umysłem, a sny odkrywają nam rąbka tajemnicy z innego poziomu rzeczywistości? Gabrysię interesuje fenomen świadomości we wszystkich jej przejawach. Ta synkretyczna powieść ma również przemawiać cierpieniem tych, którzy odchodzą, których dni są policzone.
 
okładka
 
28 września 2017 r. odbyła się promocja powieści " Za Kryształowym Lustrem - wspomnienia opiekunki" w WiMBP im. Herberta. Role bohaterek powieści odegrały w scenkach aktorki: Bogumiła Jędrzejczyk i Beata Chorążykiewicz z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Udział w scenkach brali również przyjaciele Łucji - aktorzy amatorzy. Publiczność dopisała, sala była wypełniona po brzegi. Czas umiliła piosenkarka Marzena Szumlańska- Śron. Agnieszka Kopaczyńska - Moskaluk przeprowadziła ciekawy wywiad z autorką.
 
Na zakończenie było wiele pytań dotyczących pracy opiekunki w Niemczech, ponieważ temat prekariatu jest aktualny a nawet nabiera na sile.
 
Łucja Fice jest członkiem RSTK w Gorzowie od 1995 r., oraz członkiem ZLP od 2012 r., uczestniczka programu "Emigrantki Własnym Głosem", laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Nagrodzona również medalem za zasługi dla Kultury Polskiej przez MKiDZN w 2016 r. Uczestniczka wielu międzynarodowych warsztatów literackich. Brałam też udział na zaproszenie z UNESCO na Międzynarodowe Dni Poezji w Londynie oraz zaproszono mnie na Festiwal Polonii w Berlinie w 2014 r  Na koncie cztery tomiki poezji, trzy powieści i zaistniałam w wielu almanachach i antologiach. W 2017 r. Łucja Fice została Stypendystką Prezydenta Miasta Gorzowa.
 
 
Łucja Fice
 
​Fot. archiwum Łucji Fice​


 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją