Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaKultura
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Wojsko pancerne w miniaturze

11 listopada w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim odbył się, bez udziału publiczności, wernisaż wystawy "Broń pancerna w modelach pojazdów wojskowych".
 
Wystawa prezentuje przeszło 60 pojazdów w skali 1:35, używanych przez Wojsko Polskie w okresie od I wojny światowej, po czasy współczesne. Wśród eksponatów znalazł się m.in. pierwszy czołg używany przez Wojsko Polskie - Renault FT-17, i najbardziej znany czołg okresu II wojny światowej, czyli T-34, dzięki popularnemu serialowi nazywany „Rudym”.
czytaj dalej

Filharmonia nie przestaje grać

W związku z nowymi obostrzeniami, dotyczącymi również instytucji kultury, Filharmonia Gorzowska zmienia formułę kontaktu z melomanami.
 
Zaplanowane koncerty odbędą się, jednak bez udziału publiczności. Wydarzenia udostępniane będą w internecie.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze (4-10 listopada)

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń online  dostępnych na facebookach naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Gorzowska kultura coraz bardziej dostępna

Miejski Ośrodek Sztuki, Filharmonia Gorzowska oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna są „bohaterami” kolejnego odcinka cyklu „I co dalej”, w którym Michał Kopiec prezentuje gorzowskie przestrzenie, coraz bardziej przyjazne i dostępne dla osób niepełnosprawnych.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze (21-28 października)

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń online  dostępnych na facebookach naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Wyjątkowe badania konserwatorskie

Kamienica przy ul Łokietka 21 jest przedmiotem badań studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Hanny Kuraszkiewicz. Gorzowianka zamierza do końca tego roku ustalić, jakich materiałów i farb użyto przy kładzeniu pierwszej elewacji tego budynku.
 
Badania finansuje z przyznanego Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
czytaj dalej

Serial o gorzowskich Romach

Powstał złożony z sześciu odcinków serial o kulturze romskiej. Bohaterami filmów są Edward i Manuel Dębiccy oraz artyści Cygańskiego Zespołu "Terno".
 
- Chcemy opowiedzieć o świecie polskich Romów. O tym, jaka jest ich kultura, jak im się żyło w dawnych czasach oraz o tym, co to dziś znaczy być Romem. Bohaterem filmu jest Edward Dębicki, który opowiada swoje wspomnienia z dawnych lat – wyjaśnia Ewa Dębicka ze Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze (14-20 października)

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń online dostępnych na facebookach naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze (7-13 października)

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń online  dostępnych na facebookach naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Romane Dyvesa w TVP

W najbliższą niedzielę 4 października o godzinie 20:00 na antenie TVP2 będzie można zobaczyć pierwszą część Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa 2020. Tego dnia muzycy Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno będą również gośćmi porannego programu „Pytanie na śniadanie”.
 
Tegoroczne święto muzyki cygańskiej odbyło się w czwartek 17 września w gorzowskim amfiteatrze. Koncert galowy poprowadzili Tomasz Wolny oraz Manuel Dębicki. Pomimo trwającej pandemii koronawirusa wydarzenie na żywo obejrzało wtedy ponad 700 osób.
 
 
W tym roku najstarszy i najbardziej ceniony festiwal cygański w Europie był połączony z obchodami jubileuszu 65-lecia pracy twórczej i artystycznej Edwarda Dębickiego i jego Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno.
 
Na scenie pojawił się m.in. zespół Dżambo Agusevi Orchestra z Macedonii, Dikanda, Ćaći Vorba, Romanca, Taborowa Orkiestra Harfiarzy i  w specjalnym jak przystało na jubileusz programie Teatr Terno oraz gościnnie Jessica Merstain, Weronika Curyło i wokalista Mojżesz.
 
Gośćmi specjalnymi 32. Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa były Halina Mlynkova oraz pierwsza dama polskiej piosenki - Maryla Rodowicz, która zaśpiewała takie utwory jak „Kolorowe jarmarki” czy chociażby „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”.
 
Festiwal został zarejestrowany przez telewizyjne kamery, a teraz będą mogli go zobaczyć widzowie w Polsce oraz na całym świecie.
 
Retransmisja pierwszej części wydarzenia została zaplanowana na niedzielę 4 października. Początek o godzinie 20:00 w TVP2. Z kolei drugą część będzie można zobaczyć w niedzielę 11 października, również o godzinie 20.00 w programie TVP2.
 
Powtórka w TVP Rozrywka – 11 i 12.10.2020  godz. 01:10
Powtórka w TVP Polonia – 10 i 17.10 o godz. 12.05.
Powtórka w TVP 3 – 15 i 16 października o godzinie 20:00.
 
Kamil Lewera
rzecznik prasowy festiwalu
 
Fot. Archiwum festiwalu
1 2 3 4 5 6 ... 127