Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Lato w Teatrze 2017 od 26 czerwca do 8 lipca 2017 r.

W ramach ogólnopolskiego programu „Lato w Teatrze 2017”  Teatr im. Juliusza Osterwy organizuje dla dzieci w okresie wakacyjnym dwutygodniowe kreatywne warsztaty pod kierunkiem zawodowych artystów. Będą to zajęcia aktorskie, plastyczno - scenograficzne, taneczno – choreograficzne i dziennikarsko - promocyjne.

Warsztaty są bezpłatne. Odbędą się w terminie 26 czerwca – 8 lipca 2017 r. (6 godz. dziennie, od 9.00 do 15.00; z wyłączeniem 2 lipca) w Teatrze im. Juliusza Osterwy.
 
Tytuł gorzowskiego „Lata w teatrze” „Zastukaj / Zaświstaj / Zamknij oczy” inspirowany jest wierszem Zbigniewa Herberta pt. „Pudełko zwane wyobraźnią”. Zdarzają się takie utwory literackie, które wpływają na czytelników w sposób szczególny. Mają dźwięk, kształt, zapach, smak – ich lektura pobudza zmysły i uruchamia fantazję. Do nich właśnie należy wiersz  Zbigniewa Herberta. Utwór ten posłuży nam jako inspiracja do stworzenia teatru opartego na dziecięcych myślach, obserwacjach, zabawach, spontaniczności, radości i autentyczności. Spróbujemy zatrzeć granicę między tym co znane, codzienne, być może nieciekawe i nudne w ich życiu, ale przełożone na język sceniczny, a więc wykreowane, przepuszczone przez filtr wyobraźni, wymyślone przez dzieci, może stać się źródłem piękna i zachwytu. Tematem i myślą przewodnią gorzowskiego "Lata w Teatrze" będzie zatem wyobraźnia. Wyobraźnia w słowie, ruchu, obrazie, muzyce.
Ta naturalna umiejętność i wrodzona zdolność, wraz z rozwojem cywilizacji zostaje sukcesywnie odbierana i spłycona do korzystania z wyprodukowanych gotowych wzorców. Spróbujemy zatem dowiedzieć się, czy młodzi ludzie pozbawieni współczesnych gadżetów zatracają zdolność indywidualnego, kreatywnego myślenia? Czy wręcz odwrotnie, czują się szczęśliwi i w pełni wolni? Mają głowę pełną pomysłów, fantazji? Potrafią tworzyć nowe, ciekawe historie? W trakcie warsztatów spróbujemy połączyć słowo z obrazem, dźwięk z ruchem, słowo z dźwiękiem, obraz z ruchem. Będziemy bawić się wymyśloną formą, przestawiać powyższe elementy jak klocki, aby budować magiczny, teatralny świat.
 
I pokaz finałowy – 7 lipca ok. godz. 13.00 w Teatrze na Scenie im. I. i T. Byrskich (po bajce na Scenie Letniej)
II pokaz finałowy – 8 lipca godz. 15.00 Centrum Handlowe NoVa Park.
 
Rekrutacja uczestników została już zakończona. Grupa 30 uczestników będzie składała się z podopiecznych świetlic Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. oraz osób zakwalifikowanych w ramach otwartego naboru.
 
„Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gorzowskie  „Lato w teatrze” organizowane przez Teatr im. Juliusza Osterwy wspierają finansowo firmy AUDIT Doradztwo Personalne oraz NoVa Park.
 
 
Ewa Kunicka
Dział promocji i obsługi widzów
Teatr im. Juliusza Osterwy

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją