Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Sprawdź wydarzenia w teatrze

Wydarzenia w najbliższym czasie w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie to balet TANGO-BOLERO i spektakl ALADYN. W czerwcowy weekend 17, 18 czerwca na deskach Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie będzie okazja aby zobaczyć dwa widowiska taneczne Teatru Lüneburg w choreografii Olafa Schmidt’a oraz sceny taneczne opracowane przez tancerzy.
 
Tango / Bolero w sobotę 17 czerwca 2017. o godz. 19.00.
 
W pierwszej części spektaklu tancerze baletu przedstawią sceny taneczne we własnej choreografii. Przemyślane i dopracowane  inscenizacje taneczne na zaimprowizowanej scenie są przykładem nowoczesnego teatru tańca. Wesołe i pełne humoru scenki przeplatają się z melancholijnymi improwizacjami zaczerpniętymi z naszej codzienności oraz ukazują różnorodne charaktery i pochodzenie tancerzy, którzy pochodzą z dziewięciu krajów  położonych na czterech kontynentach.
 
Marzenia, tęsknoty, melancholijne spojrzenie na świat - to wszystko charakteryzuje tanga Astora Piazzolli, które wypełnią drugą część widowiska. Rywalizacja między mężczyznami odgrywa w nich taką samą rolę, jak milcząca walka o dominację pomiędzy mężczyznami, a kobietami. Uwodzenie i pożądanie stale spotykają się tu z uczuciami samotności i smutku.
Zwieńczeniem wieczoru będzie słynne Bolero Maurice’a Ravela. W lokalu tanecznym spotyka się jedenaście osób, również oni są samotni, oni także poszukują swojego miejsca w życiu. Typ macho i ktoś nieśmiały, samotny wilk, dziwak i cudzoziemiec, dziewczyna podpierająca ściany na dyskotekach i sex-bomba. Oni wszyscy szukają spotkań, potrzebują kontaktu, od pierwszych nieporadnych prób tanecznych aż do wielkiego wspólnego finału. Czas trwania: ok. 45 min.

Aladyn w niedzielę 18 czerwca 2017. o godz. 12.00

Znany wszystkim bohater jednej z opowieści „Księgi tysiąca i jednej nocy, który staje się właścicielem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżinna będzie bohaterem spektaklu baletowego dla młodszych widzów. Kolorowy i magiczny, romantyczny i fantastyczny, pełen przygód i humoru - z odrobiną egzotyki. Czas trwania: ok. 60 minut.

Projekt – „1,2,3 Nowowiejski” 19 czerwca o godz. 12.30. Wstęp wolny

19 czerwca, z okazji 140 rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy odbędzie się premiera spektaklu pt. FEELX NOWOWIEJSKI w reżyserii Bartosza Bandury. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gorzów.
 
Spektakl „Feel-X Nowowiejski” ma charakter edukacyjny. Swoją treścią, opartą o życiorys Feliksa Nowowiejskiego, obejmuje problem wzrostu znaczenia obrazu nad słowem pisanym, traktowanym, szczególnie przez młode pokolenie, jako archaiczny sposób przekazywania informacji. Istotnym elementem spektaklu jest również, zmieniająca się w zależności od pokolenia, definicja patriotyzmu, która ewoluuje w zależności od sytuacji politycznej charakterystycznej dla różnych epok.
Doświadczenie osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektu jest gwarantem jego najwyższego poziomu merytorycznego i artystycznego.
 
plakat
 
Reżyserem przedstawienia jest Bartosz Bandura, absolwent Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST, aktor Teatru im. J. Osterwy, tancerz, a także, z zamiłowania, DJ.
 
Aranżacją muzyczną zajął się Marek Zalewski, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp, który wielokrotnie podczas swojej pracy zawodowej komponował i aranżował muzykę do spektakli teatralnych. Scenografię tworzy Natalia Kołodziej, charakteryzująca się nowatorskim spojrzeniem na teatralny rekwizyt.
Do grona artystów biorących udział w przedstawieniu dołączyli: Bartosz Bandura, Artur Nełkowski i Beata Chorążykiewicz -­ aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Tancerze: Katarzyna Kaliciak, Piotr Suchocki, Kamil Wesołowski. Muzycy: Marek Zalewski, Arkadiusz Malinowski, Mariusz Lipiński, Daniel Maternik.
Druga odsłona spektaklu odbędzie się 6 listopada 2017.

LATO W TEATRZE

W ramach ogólnopolskiego programu „Lato w Teatrze 2017”  Teatr im. Juliusza Osterwy organizuje dla dzieci w okresie wakacyjnym dwutygodniowe kreatywne warsztaty pod kierunkiem zawodowych artystów. Będą to zajęcia aktorskie, plastyczno - scenograficzne, taneczno – choreograficzne i dziennikarsko - promocyjne.

Warsztaty są bezpłatne. Odbędą się w terminie 26 czerwca – 8 lipca 2017 r. (6 godz. dziennie, od 9.00 do 15.00; z wyłączeniem 2 lipca) w Teatrze im. Juliusza Osterwy.
 
plakatTytuł gorzowskiego „Lata w teatrze” „Zastukaj / Zaświstaj / Zamknij oczy” inspirowany jest wierszem Zbigniewa Herberta pt. „Pudełko zwane wyobraźnią”.  Zdarzają się takie utwory literackie, które wpływają na czytelników w sposób szczególny. Mają dźwięk, kształt, zapach, smak – ich lektura pobudza zmysły i uruchamia fantazję. Do nich właśnie należy wiersz  Zbigniewa Herberta. Utwór ten posłuży nam jako inspiracja do stworzenia teatru opartego na dziecięcych myślach, obserwacjach, zabawach, spontaniczności, radości i autentyczności. Spróbujemy zatrzeć granicę między tym co znane, codzienne, być może nieciekawe i nudne w ich życiu, ale przełożone na język sceniczny, a więc wykreowane, przepuszczone przez filtr wyobraźni, wymyślone przez dzieci, może stać się źródłem piękna i zachwytu. Tematem i myślą przewodnią gorzowskiego "Lata w Teatrze" będzie zatem wyobraźnia. Wyobraźnia w słowie, ruchu, obrazie, muzyce. Ta naturalna umiejętność i wrodzona zdolność, wraz z rozwojem cywilizacji zostaje sukcesywnie odbierana i spłycona do korzystania z wyprodukowanych gotowych wzorców. Spróbujemy zatem dowiedzieć się, czy młodzi ludzie pozbawieni współczesnych gadżetów zatracają zdolność indywidualnego, kreatywnego myślenia? Czy wręcz odwrotnie, czują się szczęśliwi i w pełni wolni? Mają głowę pełną pomysłów, fantazji? Potrafią tworzyć nowe, ciekawe historie? W trakcie warsztatów spróbujemy połączyć słowo z obrazem, dźwięk z ruchem, słowo z dźwiękiem, obraz z ruchem. Będziemy bawić się wymyśloną formą, przestawiać powyższe elementy jak klocki, aby budować magiczny, teatralny świat.
 
I pokaz finałowy – 7 lipca ok. godz. 13.00 w Teatrze na Scenie im. I. i T. Byrskich (po bajce na Scenie Letniej)
II pokaz finałowy – 8 lipca godz. 15.00 Centrum Handlowe NoVa Park.
 
Rekrutacja uczestników została już zakończona. Grupa 30 uczestników będzie składała się z podopiecznych świetlic Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. oraz osób zakwalifikowanych w ramach otwartego naboru.
 
„Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gorzowskie  „Lato w teatrze” organizowane przez Teatr im. Juliusza Osterwy wspierają finansowo firmy AUDIT Doradztwo Personalne oraz NoVa Park.
 
 
Ewa Kunicka
Dział promocji i obsługi widzów
Teatr im. Juliusza Osterwy

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją