Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Zamknięcie s e n n o ś c i

Galeria BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki zaprasza na finisaż wystawy "s e n n o ś ć", który odbędzie się w niedziela, 19 marca o godz. 17.00, przy ul. Pomorska 73. Podczas zamknięcia s e n n o ś c i w programie zaplanowane jest oprowadzenie kuratorskie i spotkanie z Agnieszką Graczew-Czarkowską podsumowujące wystawę artystki w Galerii BWA w Miejskim Ośrodku Sztuki.
W 2009 roku miało miejsce upublicznienie b e z s e n n o ś c i. Realizacja ta, na poziomie idei, nie posiadała swojej lokalizacji. Budowała się we mnie systematycznie przez wiele lat. Wymagała jednak przestrzeni, która sprostałaby moim wyobrażeniom o materialnej postaci b e z s e n n o ś c i. Miejscem tym była przestrzeń wystawiennicza BWA w Gorzowie Wielkopolskim, zarządzana przez kuratora Gustawa Nawrockiego. To miejsce pozwoliło mi na równoległe rozwinięcie wielu wątków. Weszłam w posiadanie terytorium dla b e z s e n n o ś c i.

Z czasem stało się dla mnie jasnym, że  tylko  s e n n o ś ć  daje mi szansę domknięcia tamtego etapu. Możliwość powrotu w tę samą przestrzeń, by realizować kolejny zakres, pozwala na pracę, która daje mi poczucie celu. Po jasności następuje ciemność. Ograniczę źródła światła. Światło zastąpię innym światłem. Dokonam zmiany. Zmienię przestrzeń; unieważnię jej architekturę. Odmienię jej energię, przystosuję ją ku innym interakcjom z sobą, z odbiorcą, z obaserwatorem. Nie chcę opowiadać snu, raczej pragnę podążać za śnieniem. Podążanie za tym, co niezależne, oddzielne ode mnie, choć też moje, ukształtuje [moją]  s e n n o ś ć.  Od ponad roku na moją prośbę różni ludzie podnoszą dla mnie kamienie. Czy ma to jakikolwiek sens? Używam tych kamieni do pracy przy  s e n n o ś c i.  Nie liczę ich, przyjmuję je z wdzięcznością.
 
O reszcie nie piszę, bo właśnie TWORZY SIĘ SAMA. Pracuję na styku tego, o czym wiem i tego, czego właściwie nie muszę wiedzieć. Obserwuję wewnątrz i na zewnątrz. Stoję nad brzegiem morza. Mam cztery lata. Stoję nad brzegiem morza. Mam czterdzieści sześć lat. -
Agnieszka Graczew-Czarkowska / AGC // wrzesień  2016.
 
Zdjęcia z wernisażu wystawy w BWA można oglądać tutaj.
 
Agnieszka Graczew – Czarkowska ur. 19.03.1970 w Zielonej Górze. W latach 1990-1995 studiowała w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom (grafika artystyczna) z wyróżnieniem otrzymała w 1995. W 1994 otrzymała stypendium dla młodych twórców – Wrocław. W 1997 roku założyła i do 1998 prowadziła autorską Galerię Grafiki i Rysunku JaPtak we Wrocławiu. W latach 1998-2000 tworzyła i prowadziła autorską Pracownię Grafiki Artystycznej – Akademia Multimedialna w Gdańsku. Po powrocie do Zielonej Góry zajęła się zakładaniem pracowni Arteterapii (OTZ); prowadziła ją w latach 1997-2007. ​
 
Od 1998 zaproszona do współpracy prowadzi zajęcia z zakresu arteterapii, integracji sztuk oraz warsztatów artystycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim (KSiKP, obecnie Instytut Sztuk Wizualnych). W 2003 otrzymała stypendium twórcze prezydenta miasta Zielonej Góry. W tym samym roku zostaje laureatką Złoty Wawrzyn za cykl ilustracji do tomiku Rozmowy z Rimbaudem Cz. Sobkowiaka (wyd. Muzeum Ziemi Lubuskiej).
 
W latach 2007-2008 jako dziennikarka Radia Zachód tworzyła cykl autorskich audycji radiowych dotyczących sztuki (ok.150 edycji). We współpracy z muzykiem O. Strawińskim stworzyła wiele form reportażowych oraz feater’ów; w 2008 otrzymali nagrodę specjalną za obraz dźwiękowy Ogłodniała w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Radiowy, Radio PiK – Bydgoszcz.
 
Przez wiele lat, od 2006 roku publikuje teksty o sztuce (m.in. w katalogach, piśmie literacko-artystycznym ProLibris, EXIT i innych). Prowadzi autorskie twórcze warsztaty dla dorosłych oraz warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży (Zielona Góra, Drzonków – Sucha, Gorzów Wlkp., Rawicz). Współpracuje w ramach projektów UE (warsztaty kreatywne dla osób niepełnosprawnych; TIS, Silni Duchem). Od 2016 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych WA UZ w Zielonej Górze.
 
Gustaw Nawrocki
Kurator wystawy
Galeria BWA w MOS
 
​Fot. archiwum MOS

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją