Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Moment kulminacyjny obchodów jubileuszu ZTL „Mali Gorzowiacy”

W najbliższą sobotę, 4 czerwca, w Filharmonii Gorzowskiej, o godz. 11:00 i 17:00 odbędą się koncerty jubileuszowe Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”.
 
Do tego kulminacyjnego punktu obchodów XXXV-lecia przygotowuje się 222 artystów!  W gorzowskiej historii Zespół ma swoje miejsce i warto przypomnieć, że działa w Młodzieżowym Domu Kultury. Pracują z i dla zespołu: Maria i Krzysztof Szupilukowie – kierownictwo artystyczne i choreografia oraz Beata Byczkiewicz i Jadwiga Sokulska – kierownictwo muzyczne i kapela.
 
Co robimy i jak działamy?
Kierownictwo Zespołu stawia na rozwój psychofizyczny i kulturalny dzieci oraz młodzieży, dąży do rozbudzenia w podopiecznych zainteresowań w dziedzinie muzyki i tańca. W zespole kultywowane są zwyczaje, obyczaje i tradycje polskie, co przyczynia się do wzbogacenia wiedzy o polskiej kulturze ludowej i narodowej oraz upowszechnienia postawy szacunku dla narodowych wartości. Ważnym celem jest również promowanie polskiego dziedzictwa kulturalnego w Polsce i na świecie.
Działalność ZTL „Mali Gorzowiacy” opiera się przede wszystkim na codziennej pracy podczas zajęć tanecznych i wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury. Jednak nieodłącznymi elementami są również: zgrupowania taneczne z regionalistami, warsztaty polskich tańców narodowych, kontakt z żywą kulturą regionalną, szkoła zimowa, występy podczas wydarzeń kulturalnych, coroczne koncerty kolęd i pastorałek, uczestnictwo w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, konkursach tanecznych i muzycznych, przeglądach artystycznych, na których Zespół prezentuje się z powodzeniem, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
 
„Mali Gorzowiacy” w liczbach:
– ilość układów choreograficznych – 15
– ilość utworów muzyczno-wokalnych – 24
– długość prezentowanego programu – do 200 minut
– ilość koncertów w historii – 1.174
– ilość strojów – 470 z regionów: Wielkopolska – Dąbrówka Wielkopolska i ubiory dzieci szkolnych; Kaszuby; Łowickie; Kurpie Puszczy Zielonej; Lubelskie – Krzczonów; Lubelskie – Lubartów; Rzeszowskie; Górali Orawskich; Śląsk – Rozbarsko-Bytomskie; Krakowiacy Wschodni – Zalipie; Krakowiacy Zachodni
– ilość butów tanecznych – 944
– ilość wyjazdów zagranicznych – 121
– ilość kontynentów, na których tańczył Zespół – 5: Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka
– ilość państw, w których tańczył Zespół – 33: Austria, Azory, Belgia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr Północny, Czechy, Dania, Egipt, Finlandia, Francja, Hiszpania, Łotwa, Litwa, Korea Płd., Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Ukraina, Wenezuela, Węgry, Włochy, Indonezja, Tajwan
– ilość przejechanych kilometrów – 525 000 km, porównując z długością równika:
równik = 40 075 km
525 000 : 40 075 = 13,1 –> tyle razy Zespół okrążył równik
– ilość artystów biorących udział w Koncercie Jubileuszowym 4 czerwca – 222 osoby
 
ZAPRASZAMY NA KONCERTY JUBILEUSZOWE!
Zadanie zostało dofinansowane z budżetu miasta Gorzowa
Patronat medialny TVP3 Gorzów Wielkopolski
 
Maria Szupiluk

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją