Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Zaczytani na Kwadracie

Blisko sto książek pojawiało się w środę, 11 maja, na ławkach na gorzowskim „Kwadracie”. Każdy przechodzień mógł sobie wybrać jedną, a nawet kilka i za darmo wziąć do domu. A wszystko w ramach akcji bookcrossingowej, zorganizowanej przez gorzowska Bibliotekę Pedagogiczną z okazji Tygodnia Bibliotek.
 
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na ławkach można było znaleźć prawdziwe rarytasy: „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa, „Anię z Zielonego Wzgórza” Montgomery, „Zdążyć przed Panem Bogiem” Krall, a także „Słownik Hip-Hopu” czy „Zdrowie mężczyzny”. Pani Agnieszka wybrała sobie kilka książek. – Uwielbiam czytać, jestem nałogowcem – przyznała. – Czytam po dwie, trzy godziny dziennie. Lubię literaturę piękną, książki historyczne, a także medyczne, sądowe.  Jak przysiądę do książki, potrafię całą przeczytać.
- Żona nawet do wanny zabiera książki – wyjawił mąż Agnieszki. – Potem słyszę jak ciągle  dolewa gorącą wodę…
Dzień wcześniej przed akcją na „Kwadracie” odbyła się podobna w gorzowskich tramwajach. – Akcję w tramwajach zorganizowaliśmy wspólnie z MZK już po raz trzeci – mówi Monika Markowska z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. –Rozłożyliśmy ponad dwieście książek w wagonach. Pasażerowie wzięli prawie wszystkie. Została tylko jedna „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. Ale ambitna lektura znalazła już swego czytelnika. Była nim pewna pani przechodząca przez Kwadrat…
Podczas dwudniowej akcji ponad 300 książek otrzymało drugie życie. Organizatorzy zachęcają, aby – zgodnie z ideą bookcrossingu – po ich przeczytaniu pozostawili je w miejscu publicznym dla kolejnego czytelnika. 
 
Hanna Ciepiela
 
fot. Monika Markowska
na zdjęciu: pani Agnieszka nie wyobraża sobie dnia bez książki 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją