Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaAktualności
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Gorzów w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”

Gorzów dołącza do ogólnopolskiego programu mającego na celu zbieranie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego -  „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Program, zainicjowany i prowadzony przez największą organizację odzysku ElektroEko, zapewnia gorzowianom dostęp do punktów zbierania elektrośmieci oraz umożliwia korzystanie z bezpłatnych odbiorów domowych dużych elektrośmieci.

Problem elektrośmieci dotyczy wszystkich polskich gmin. Tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyrzucane są na dzikie wysypiska lubosiedlowe śmietniki. Ze względu na niebezpieczne pierwiastki zawarte w elektrośmieci, nie mogą być one wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych lub chomikowane przez lata w garażu czy piwnicy.

ElektroEko, organizator programu „Moje miasto bez elektrośmieci” zainicjował go z myślą o problemach polskich gmin. W ramach akcji, na terenie Gorzowa Wielkopolskiego organizowane są zbiórki elektrośmieci, dzięki którym mieszkańcy mogą w odpowiedni sposób pozbyć się z domu zużytego telefony, komputera, suszarki do włosów oraz wielu innych urządzeń.

Patronat nad akcją objął Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego. Władze miasta wspierają misję programu i zachęcają mieszkańców do selektywnej zbiórki elektrośmieci i troski o środowisko naturalne. Również Związek Celowy Gmin MG-6 zaangażował się w inicjatywę, dzięki temu gminy wchodzące w jego skład mogą korzystać z punktu zbierania elektrośmieci znajdującego się w Gorzowie Wielkopolskim.

Gdzie w Gorzowie Wielkopolskim można oddać elektrośmieci?
ul. Walczaka 29 Pon-Pt 8.00-16.00

Mieszkańcy, którzy posiadają w domu zużyty, wielkogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny mogą pozbyć się go dzięki darmowej usłudze domowych odbiorów elektrośmieci. Niezależnie, czy ciężki sprzęt znajduje się na parterze, czy na czwartym piętrze bez windy, przedstawiciele ElektroEko zabiorą go ze wskazanego miejsca. W celu pozbycia się elektrośmieci z domu wystarczy zadzwonić pod numer 2222 33300, by umówić się w dogodnym dniu i terminie na darmowy odbiór niepotrzebnych urządzeń, lub skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie http://elektrosmieci.pl/bezplatny-odbior-elektrosmieci-z-domu.

Infolinia, z którą należy kontaktować się w celu odebrania elektrośmieci dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00, natomiast w sobotę w godzinach 8.00-13.00.
Zachęcamy mieszkańców Gorzowa do pozbywania się elektrośmieci w odpowiedni sposób, za pośrednictwem punktów zbierania lub domowych odbiorów.

ElektroEko, bpr

Świąteczny tramwaj Św. Mikołaja

olejny świąteczny prezent trafił do mieszkańców Gorzowa. Tym razem pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji przygotowali nie lada atrakcję, której nie można przeoczyć!

Oświetlony ledmi, z wielką czerwoną czapą na przodzie – tak wygląda świąteczny tramwaj w Gorzowie dla którego nawet Św. Mikołaj porzucił swoje sanie. – Jest piękny! Niewiarygodne, że taki tramwaj mamy w Gorzowie! Teraz czuć, że idą Święta – komentowali zachwyceni pasażerowie.

Motorniczy też nie krył zadowolenia i radośnie przypominał, że Boże Narodzenie tuż tuż. Świąteczny tramwaj na ulicach naszego miasta będzie można spotkać codziennie po zmroku. Będzie się pojawiał na wszystkich liniach, tak aby świąteczny klimat był odczuwalny w całym Gorzowie.
 
Ewa Sadowska-Cieślak
Rzecznik prasowy

Finał Przeglądu Twórczości Młodych Talentów "Zdolni do wszystkiego"

Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii zaprasza mieszkańców Gorzowa na Finał Przeglądu Twórczości Młodych Talentów "Zdolni do wszystkiego", który odbędzie się 14 grudnia o godz. 17.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Podczas imprezy zaprezentują się laureaci Przeglądu w kategoriach: muzyka, mała forma sceniczna oraz inne formy twórczości. Będzie można też obejrzeć wystawę zdjęć nadesłanych na Konkurs Fotograficzny.
Przegląd został organizowany w ramach XIII Miejskiej Kampanii Edukacyjno - Informacyjnej "Obudź się" ze środków Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz środków Własnych PTZN.

Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział Terenowy w Gorzowie Wlkp.

Szkolimy się – dopalacze

W dniu 10 grudnia br. Wydział Spraw Społecznych zorganizował szkolenie pn. Dopalacze - diagnoza, profilaktyka, pomoc”. Szkolenie przeprowadzone zostało przez pracowników Małopolskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa. W szkoleniu udział wzięło 27 osób - pracowników gorzowskich placówek edukacyjnych, m. in. pedagogów oraz psychologów szkolnych oraz przedstawicieli Urzędu Miasta. Podczas wykładu zaproszone osoby mogły pozyskać wiedze z zakresu: czym są dopalacze, jakie dopalacze są obecnie dostępne na rynku, jaki jest ich wygląd oraz działanie. Ponadto zaprezentowane zostały informacje w zakresie możliwości rozpoznania uzależnienia oraz metod leczenia uzależnień. Dyskutowano również na temat czynników chroniących przed eksperymentowaniem z substancjami psychoaktywnymi. Uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty oraz dostęp do bazy wiedzy Małopolskiego Centrum Profilaktyki.

Dopalacze stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie są w Polsce ustawowo zakazane. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

Bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!

Informacje o dopalaczach dostępne są na stronie internetowej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: www.dopalaczeinfo.pl.

Ponadto Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalną infolinię – 800 060 800.
Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami. Takie  zgłoszenia można przekazywać również dzwoniąc 112.

Wydział Spraw Społecznych

Książki naszych marzeń

Wydział Edukacji informuje, iż na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wojewodą Lubuskim a Miastem Gorzów Wlkp. wsparcie finansowe w ramach Rządowego programu wspierania w 2015 r. organów prowadzących szkoły podstawowe i szkoły artystyczne, realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – „Książki naszych marzeń”, otrzymały następujące placówki oświatowe:
L.p.
 
Nazwa szkoły
 
Kwota otrzymanego wsparcia finansowego
 
 
 
1
 
Szkoła Podstawowa nr 1
 
2 170,00 zł
 
 
2
 
Szkoła Podstawowa nr 10
 
2 170,00 zł
 
 
3
 
Szkoła Podstawowa nr 12
 
1 300,00 zł
 
 
4
 
Szkoła Podstawowa nr 15
 
2 170,00 zł
 
 
5
 
Szkoła Podstawowa nr 4
 
2 170,00 zł
 
 
6
 
Szkoła Podstawowa nr 5
 
2 170,00 zł
 
 
7
 
Szkoła Podstawowa nr 9
 
2 170,00 zł
 
 
8
 
Szkoła Podstawowa nr 18 (Zespół Kształcenia nr 1)
 
1 000,00 zł
 
 
9
 
Szkoła Podstawowa nr 13 (Zespół Szkół nr 13)
 
2 170,00 zł
 
 
10
 
Szkoła Podstawowa nr 20 (Zespół Szkół nr 20)
 
2 170,00 zł
 
 
11
 
Szkoła Podstawowa nr 21 (Zespół Szkół nr 21)
 
2 170,00 zł
 
 
12
 
Szkoła Podstawowa nr 6 (Zespół Szkół nr 6)
 
2 170,00 zł
 
 
13
 
Szkoła Podstawowa nr 16 (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16)
 
2 170,00 zł
 
 
14
 
Szkoła Podstawowa nr 17 (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3)
 
2 170,00 zł
 
 
15
 
Szkoła Podstawowa nr 14 (Zespół Szkół nr 14)
 
1 000,00 zł
 
 
16
 
Szkoła Podstawowa nr 11 (Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego)
 
2 170,00 zł
 
 
17
 
Sportowa Szkoła Podstawowa (Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego)
 
1 300,00 zł
 
 
  Razem 
 
32 810,00 zł
 
 


Zgodnie z zasadami Programu Miasto Gorzów Wlkp. zapewniło finansowy wkład własny w wysokości 8 202,50 zł, stanowiący 20% kosztów realizacji zadania.

Uzyskane wsparcie finansowe przeznaczone zostanie na zakup książek niebędących podręcznikami do bibliotek szkolnych.

Wydział Edukacji

Warsztaty Nowocyrkowe

Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii i Klub Wolontariusza "Gniazdo" organizują Warsztaty Nowocyrkowe, które odbędą się w sobotę, 12 grudnia w godz. 9.00 - 14.00 w Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych przy ul. Okrzei 42.

Impreza jest kontynuacją warsztatów kuglarskich organizowanych w poprzednich latach. Poprowadzą je instruktorzy z Poznania i Gdańska. Warsztaty skierowane są do szerokiego grona odbiorców – osób początkujących oraz zaawansowanych. Trzy współgrające ze sobą części przedstawią uczestnikom podstawowe elementy warsztatu kuglarza. Będziemy ćwiczyć pracę z ciałem i rekwizytem poprzez elementy tańca i improwizacji. Nauczymy się poruszania po scenie, pracować kreatywnie z rekwizytem. Zajmiemy się również sposobami na naukę oraz samodzielne wymyślanie tricków i figur. Kolejne etapy poprowadzą nas do wspólnego przygotowania krótkiej choreografii w parciu o zdobytą wcześniej wiedzę.

W tym roku, nauczeni doświadczeniem po ostatnich projektach i warsztatach, uderzymy szeroko - poza czystym technicznym skillem będziemy ćwiczyć taniec, pracę na scenie, umiejętności koncepcyjnego myślenia i wszystko to, co sprawia, że pokazy są fajne. Zatem - warsztaty dla kuglarzy, ale nie tylko. Więcje pod linkiem:
https://www.facebook.com/events/1525225004454476/


Polskie Towarzystwo
Zapobiegania Narkomanii
Oddział Terenowy
w Gorzowie Wielkopolskim

Nie oceniaj książki po okładce

„Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce – przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie” to projekt realizowany w Gorzowie przez Oddział Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
W środę, 9 grudnia, w godzinach między 16.00 a 20.00 w IV Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się drugie spotkanie w ramach gorzowskiej edycji projektu. W tych godzinach osoby zainteresowane wiedzą i doświadczeniami ludzi „innych” będą mogły „wypożyczyć” wybrane Żywe Książki na pół godziny, aby z nimi szczerze, w cztery oczy porozmawiać. W tym czasie będzie można zmierzyć się „twarzą w twarz ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami”. Żywymi Książkami będą: Weganka, Policjant, Ksiądz, Katoliczka, Protestantka, Trzeźwy Alkoholik, Osoba Współuzależniona, Dorosłe Dziecko Alkoholika, Punk, Lesbijka i Matka Lesbijki, Gej, Amazonka, Osoba z Zespołem Aspergera, Osoba Niepełnosprawna, Żyd.

Istotą projektu jest upowszechnianie wiedzy o trudnych problemach. W Żywej Bibliotece podstawowe znaczenie mają Żywe Książki. A są nimi ludzie reprezentujący grupy, z którymi związane jest stereotypowe myślenie, nieakceptowane, stygmatyzowane lub wykluczone ze społeczeństwa. Znaleźli oni siłę niezbędną do rzetelnej refleksji i zrozumienia sytuacji, determinację, aby żyć godnie, mądrze, nie czyniąc drugiemu, co jemu niemiłe, ale też nie chowając głowy w piasek i nie rezygnując z tego, do czego mają prawo.

Żywa Biblioteka wymyślona została przez grupę młodych Duńczyków, którzy chcieli sensownie zareagować na pobicie kolegi. Szybko znaleźli naśladowców, a Rada Europy uznała Żywą Bibliotekę za „oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka” i wydała podręcznik, który ułatwił zorganizowanie Żywych Bibliotek już w 70 krajach.

Żywa Biblioteka jest przestrzenią, gdzie poprzez zadawanie pytań każda osoba ma szansę zweryfikować określony stereotyp, a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację. Ludzie mogą się nawzajem poznawać, redukując dystans i uprzedzenia. Żywe Biblioteki już od 15 lat angażują ludzi na całym świecie. W Polsce pierwsze Żywe Biblioteki zorganizowano w 2007 r. w Warszawie i we Wrocławiu.

Zespół Organizatorów Żywej Biblioteki w Gorzowie, bpr

Muzyczny prezent dla gorzowian od Endrju

„Pierwsza gwiazdka 2015” to tytuł najnowszego utworu gorzowskiego muzyka Endrju. Całość powstała z myślą o mieszkańcach Gorzowa Wlkp. i jest muzycznym prezentem na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Nagranie gatunku disco polo zostało wzbogacone i rozbudowane instrumentalnie. Dzięki temu utwór zyskał niepowtarzalny, klimatyczny charakter. Budzi najpiękniejsze emocje, które towarzyszą nam podczas grudniowych świąt.

Prezentem dla gorzowian jest też klip, który został zrealizowany nigdzie indziej,
jak właśnie w rodzinnym mieście artysty. Wrażenie robią kadry z teatru Osterwy oraz liczne ujęcia Gorzowa, które trzeba przyznać, potrafią zaskoczyć. Oglądając teledysk, warto zwrócić uwagę m.in. na gorzowską dominantę… To też niespodzianka!   

Andrzej (Endrju) Kozajda jest absolwentem Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp. oraz Akademii Wychowania Fizycznego
w Poznaniu Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. Jego kariera muzyczna nabiera rozmachu. Zaprezentował się m.in. w projektach charytatywnych i teatralnych. Dwukrotnie przygotowywał nagrania gorzowskiej kolędy Radia Plus. Obraca się w nurtach pop, rock i funk, czego przykładem był projekt After Time, którego był pomysłodawcą. W duszy gra mu szeroko rozumiana muzyka rozrywkowa, stąd świąteczne nagranie w gatunku disco polo.

- Jestem szczęśliwy, że w klipie wystąpiłem z ukochaną żoną, dziećmi oraz przyjacielem Mariuszem Ambrożukiem i jego pociechami. Ten utwór opowiada
o radości, miłości, pięknie i cudownym klimacie Bożego Narodzenia. Mam nadzieję,
że ta produkcja obudzi ciepło w mieszkańcach Gorzowa i zagości w wielu domach właśnie na te święta – życzy mieszkańcom Gorzowa i sobie Andrzej Kozajda.

Zobacz teledysk TUTAJ

"Pierwsza gwiazdka 2015"
Muzyka/słowa: Andrzej (Endrju) Kozajda
Produkcja muzyczna: Matomi
producent klipu: Mirosław Purzycki

Konkurs Lubuskie Wawrzyny ogłoszony

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. zapraszają do udziału w 22. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki, 11. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy oraz 3. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.

Wawrzyn Literacki jest przeznaczony dla autorów książek literackich mieszkających na terenie województwa lubuskiego.

Wawrzyn Naukowy ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego.

Wawrzyn Dziennikarski ma za zadanie promować dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich – reportaż, publicystyka, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie – odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.

Zgłoszenia książek oraz materiałów dziennikarskich wydanych w 2015 roku przyjmuje główny organizator Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9 (II piętro, sekretariat). Warunkiem zgłoszenia książek do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Naukowego jest dostarczenie osobiście lub pocztą 3 egzemplarzy publikacji, natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego wymagane jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 22 stycznia 2016 r. Prosimy o dopisek na przesyłce „Lubuskie Wawrzyny” oraz określenie kategorii konkursu.

Pełne regulaminy konkursu w załączonych plikach PDF i Word. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali wręczenia Lubuskich Wawrzynów w trakcie „Czwartku Lubuskiego”, który odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego 2016 roku.

dr Robert Rudiak, sekretarz Wawrzynu Dziennikarskiego

Załączniki

Komunikat MG-6 w sprawie popiołów z palenisk

Szanowni Mieszkańcy

W związku z trwającym sezonem grzewczym uprzejmie przypominamy o ciążących na właścicielach nieruchomości obowiązkach wynikających z przyjętego regulaminu utrzymania czystości, dotyczących umieszczania w pojemnikach na odpady komunalne ZIMNYCH popiołów z palenisk w odpowiednich opakowaniach.

Nasiliły się bowiem sygnały od firm odbierających odpady komunalne o uszkodzeniu lub całkowitym zniszczeniu dostarczonych Państwu pojemników, co powoduje nieuzasadniony wzrost kosztów utrzymania systemu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić także do zapalenia odpadów umieszczonych w pojazdach odbierających odpady, skutkującego spaleniem pojazdów.

Mając więc na uwadze zarówno ponoszone przez nas wspólnie koszty systemu gospodarki odpadami, jak również kwestie bezpieczeństwa osób odbierających odpady, prosimy o dostosowanie się do wymagań regulaminu utrzymania czystości oraz zachowania należytej staranności w trakcie umieszczania popiołów w pojemnikach.

Związek Celowy Gmin MG-6