Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Mimo przeciwności, pamiętamy!

Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie to święto Dnia Pamięci i Pojednania. Od przeszło 25 lat obchodzimy je 30 stycznia. W tym roku, z uwagi na obostrzenia pandemiczne ten dzień w Gorzowie będzie wyglądał inaczej niż w latach ubiegłych. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, nie dojdzie do polsko-niemieckiego spotkania, ale nie zabraknie stałych elementów święta.
 
Program obchodów został przygotowany przy uwzględnieniu obostrzeń i możliwości upamiętnienia tej ważnej w gorzowskim kalendarzu daty. - Przygotowaliśmy program obchodów, który będzie mógł się odbyć bez udziału publiczności. Złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. A w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni - Dzwon Pokoju – powiedział prezydent Wójcicki.
 
Program obchodów:
Godz. 10.45 - złożenie kwiatów w "miejscach pamięci",
Godz. 12.00 - uderzenie w Dzwon Pokoju (bez udziału publiczności),
Godz. 18.00 - koncert muzyków Filharmonii Gorzowskiej pt. Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu (relacja „na żywo” na kanałach YouTube Miasta oraz na facebooku Miasta i CEA Filharmonii Gorzowskiej).
 

Z przebiegu uroczystości złożenia kwiatów i uderzenia w Dzwon Pokoju zostanie zrealizowana relacja filmowa. Nagranie zostanie wyemitowane na profilu facebookowym i kanale YouTube Miasta w przerwie koncertu orkiestry muzyków Filharmonii Gorzowskiej.

Dodatkowo we współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta planowana jest realizacja Lekcji Muzealnej, poświęconej genezie Dnia Pamięci i Pojednania. Premiera lekcji odbędzie się 30 stycznia na stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Muzeum.

Ponadto przez cały tydzień, poprzedzający święto, na miejskim profilu facebookowym będzie trwał konkurs z pytaniami dotyczącymi historii miasta oraz Dnia Pamięci i Pojednania. Dla osób, które prawidłowo będą odpowiadać na pytania do wygrania nagrody: jubileuszowe wydawnictwo o historii święta oraz zestaw miejskich gadżetów. Zapraszamy od poniedziałku, 25 stycznia.
 
Miejskie Centrum Kultury, również przyłącza się do  obchodów Dnia Pamięci i Pojednania i przygotowało konkurs fotograficzny. Jego celem jest stworzenie „portretu” miasta i jego mieszkańców, uchwyconych w przestrzeni publicznej, w styczniu 2021 roku. „Jest to wyjątkowy czas, wart udokumentowania Waszym artystycznym i świeżym spojrzeniem. Nie jest tak dramatyczny jak 30 stycznia 1945, kiedy to Armia Czerwona wyparła wojska i administrację III Rzeszy kończąc niemiecką historię Landsberga. Niewiele zdjęć zachowało się z tamtych dni. Zadbajmy zatem o utrwalenie obrazu miasta w obecnym czasie” – czytamy na stronie MCK. Dla finalistów konkursu przygotowano nagrody. A szczegóły tutaj.
 
Święto jest efektem wspólnej inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wielkopolskiego i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta. Obchody Dnia Pamięci i Pojednania zostały dofinansowane w ramach projektu pn. Dzień Pamięci i Pojednania – zachować pamięć, kształtować przyszłość, z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie Wlkp., natomiast partnerem Miasto Frankfurt nad Odrą.
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski
Wydział Promocji i Informacji
Wydział Kultury

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją