Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Rozstrzygnięcie Wielkiego Testu o Gorzowie

Zdeklasowała pozostałe gorzowskie historie. I choć wszystkie bardzo interesujące, to ta o Kłodawce - najdłuższej niegdyś rzece świata, okazała się zwycięską ciekawostką w Wielkim Teście o Gorzowie, zorganizowanym z okazji 763. urodzin miasta na łamach Gorzowskich Wiadomości Samorządowych.
Jury doceniło pomysł i sposób zaprezentowania informacji o Kłodawce, która dawniej opływała Wenecję i Casablankę. Chodzi oczywiście o naszą gorzowską rzekę, ale jej rzeczywista długość nie ma tu nic do rzeczy. Starsi mieszkańcy Gorzowa jeszcze pamiętają, a młodszym wyjaśniamy, że legendarne gorzowskie restauracje noszące te światowe nazwy wybudowano właśnie w pobliżu Kłodawki. Po „Wenecji” pozostał już tylko mural, a „Casablanka” najpierw przekształciła się w „Karczmę Słupską”, później w „Komodę”. Obecnie lokal jest do wynajęcia. Nie zmieniła się tylko Kłodawka. Autor ciekawostki o Kłodawce Romuald Nowosielecki zajął I miejsce w konkursie i w nagrodę otrzyma rower miejski, ufundowany przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wspólnie z partnerem, Salonem Rowerowym Scott. 
 
Na uwagę jury i II miejsce w konkursie zasłużyła informacja o zmianie granic administracyjnych, w których znajdował się przez powojenne lata Gorzów. Osoba urodzona w naszym mieście w 1948 roku, przyszła na świat w województwie poznańskim. Gorzowianin, urodzony w 1972 roku, był mieszkańcem województwa zielonogórskiego, a ten urodzony w 1976 roku województwa gorzowskiego. To pokazuje obraz zmian administracyjnych, które rozgrywały się w kraju, a dotyczyły naszego miasta. Autor tej ciekawostki Ryszard Rut otrzyma w nagrodę hulajnogę elektryczną od firmy ZUE SA z Krakowa. 
 
III miejsce w konkursie zdobywa ciekawostka Ewy Ziomek, dotycząca zbiegu dat największych w mieście pożarów. Okazuje się, że te dotykały Gorzów w lipcu. I tak drewniany most na Warcie zapalił się w lipcu 1905 roku, Kościół Zgody płonął w lipcu 1911 roku, a wieża Katedry 1 lipca 2017 roku. Niedawny pożar rozdzielni energetycznej, który przerwał mecz na stadionie im. Edwarda Jancarza, również miał miejsce w lipcu. Autor tej informacji otrzyma w nagrodę możliwość użytkowania przez cały weekend pojazdu marki BMW od Dealera BMW Bońkowscy w Gorzowie Wlkp.
 
Jury konkursu to dr Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie, dr hab. Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego oraz Ina Czaińska, dyrektor Wydziału Kultury UM. Uroczyste wręczenie nagród przez prezydenta miasta oraz przedstawicieli partnerów konkursu zaplanowano na drugą połowę sierpnia, na scenie plenerowej, przed cyklem koncertów w ramach „Dobry wieczór Gorzów”. Wielki Test o Gorzowie organizowany był we współpracy z Wydziałem Obsługi Inwestora i Biznesu Urzędu Miasta.
 
Wydział Promocji i Informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją