Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Gorzów w drodze do nowoczesnych rozwiązań w biznesie

Kilkaset osób wzięło udział w największym w regionie wydarzeniu gospodarczym, jakim było II Forum Gorzowski Archipelag Rozwoju. Było to spotkanie ludzi biznesu, nauki, polityki oraz ekspertów z zakresu ekonomii i marketingu.
 
Zwieńczeniem spotkania było wręczenie przedsiębiorcom nagród Nawigator Biznesu.
 
 
W auli Akademii im. Jakuba z Paradyża przez kilka godzin rozmawiano o kompetencjach przyszłości, które na rynku pracy będą niezbędne w dobie gospodarki cyfrowej. Podsumowanie prelekcji, wykładów i rozmów daje nadzieję, że Gorzów będzie gotowy na rozwój nowych technologii i dostosowywanie ich w zakresie funkcjonowania w zmieniającym się świecie.  
 
 
Gorzów u progu przyszłości
 
Forum Gorzowski Archipelag Rozwoju to była już druga edycja spotkania poświęconego określeniu kierunków rozwoju samorządów jako takich, a w tym konkretnym przypadku Gorzowa oraz gmin przyległych, tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny. Spotkanie miało nie tylko zweryfikować wdrożenie wypracowanych rok temu rekomendacji, ale również rozwinąć teorię wysp i archipelagów w zastosowaniu dla MOF GW poprzez pokazanie istoty współdziałania na linii nauka - biznes - samorząd. - Niemal codziennie mierzymy się z wieloma zmiennymi, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnoświatowym. Rzeczywistość zmienia się bardzo szybko. Pojawiają się nowe zawody, potrzebujemy nowych kompetencji – mówił podczas otwarcia forum prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. W podobnym tonie wypowiadał się profesor Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES, który uznał że kompetencje których potrzebujemy, możliwe są do pozyskania tylko z uwspólniania wiedzy. - Teraz liczą się kompetencje, a nie produkty – podkreślił.
 
 
Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej
 
Obok profesora Jerzego Hausnera w Gorzowie pojawił się Tomasz Brzostowski, rodowity gorzowianin, od wielu lat współpracujący z firmą Hitachi Vantara, obecnie jako wiceprezes.  Hitachi to koncern technologiczny z siedzibą w Tokio, oferujący produkty w większości krajów na świecie. Przedsiębiorstwo prowadzi aktywną działalność badawczo-rozwojową. Brzostowski w swoim wykładzie podjął się próby przewidzenia, jak trwająca obecnie 4. rewolucja przemysłowa wpłynie na rynek pracy oraz czy grozi nam tak zwane bezrobocie technologiczne. - Wynikiem poprzednich trzech rewolucji przemysłowych jest spora część zawodów oraz miejsc pracy, które przestały istnieć. W ich miejsce  pojawiały się jednak nowe profesje, a liczba zatrudnionych za każdym razem rosła. Podobnie jest teraz. Skala, zakres i prędkość zmian będą jednak nieporównywalnie większe niż w przypadku poprzednich rewolucji - podkreślił.
 
Szacuje się, że 65 % dzieci uczących się obecnie w szkołach podstawowych będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.
 
 
Forum jako impuls do zmian dla samorządu
 
Obecni podczas forum eksperci zgodnie podkreślali, że jesteśmy jako samorząd w ważnym momencie podejmowania kluczowych decyzji, zwianych z rozwojem kadr w przyszłości. A to dotyczy zarówno kierunków edukacji, jak i rozwoju poszczególnych gałęzi przemysłu i przedsiębiorczości. Forum w Gorzowie uznano za świetną okazję, by wspólnie zastanowić się i podjąć próbę odpowiedzi o przyszłość samorządów w tym zakresie.
 
- Jako rodowity gorzowianin jestem dumny, że w doborowym towarzystwie ekspertów mieliśmy okazję porozmawiać na temat globalnych trendów oraz szans i zagrożeń, jakie niosą one ze sobą dla gospodarek światowych, Polski, ale też i Gorzowa - podkreślił Tomasz Brzostowski. Nasze miasto, władze samorządowe, przedsiębiorcy szukają i muszą nadal szukać swej przewagi konkurencyjnej i rozwoju związanego nie z niskim kosztem pracy, ale z innowacyjnością, kreatywnością, nowymi technologiami. - Zdecydowanie potrzebujecie koła zamachowego, które napędzi lokalną gospodarkę i da jej wymiar globalny - zaznaczył wiceprezes Hitachi Ventara.
 
Takim kołem zamachowym w najbliższym czasie dla Gorzowa ma być możliwość zagospodarowania pozyskanych niedawno terenów inwestycyjnych. To w sumie 400 hektarów. - Liczymy, że w niedługim czasie pojawią się u nas strategiczni inwestorzy. Musimy być gotowi do wsparcia i maksymalnego wykorzystania tego potencjału - powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
 
 
II Forum Gospodarcze Gorzowski Archipelag Rozwoju trwało kilka godzin, zgromadziło kilkuset słuchaczy, tego samego dnia – wieczorem odbyła się gala wręczenia nagród Nawigator Biznesu przedsiębiorcom z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. To, podobnie jak forum, druga edycja konkursu. Statuetki wręczono w pięciu kategoriach.
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją