Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Energetyczna transformacja w Gorzowie

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia w Gorzowie Wlkp. przygotowuje się do dużej inwestycji. To będzie modernizacja turbiny gazowej i generatora bloku gazowo-parowego.
 
Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek, w obecności m.in. wiceprezydenta miasta Jacka Szymankiewicza.
 
 
Inwestycja w PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim jest częścią dużej modernizacji bloku gazowo-parowego, wybudowanego w 1999 roku. Oprócz modernizacji turbiny gazowej GT8C, której wykonawcą będzie GE Power, zmodernizowana zostanie także turbina parowa tego bloku i wybudowana nowa chłodnia wentylatorowa. Inwestycje te znacząco ograniczą od 2021 roku udział technologii węglowej w produkcji ciepła i energii elektrycznej w mieście, a od 2023 roku całkowicie ją wyeliminują. Dla mieszkańców Gorzowa oznacza to poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła po konkurencyjnych cenach.
 
To bardzo ważna inwestycja dla Gorzowa - podkreślił Jacek Szymankiewicz. - Poprawia się nie tylko jakość infrastruktury energetycznej, bezpieczeństwo dostaw ciepła, ale - co najważniejsze dla naszych mieszkańców - dzięki inwestycji poprawi się znacząco jakość powietrza. Rozwiązanie technologiczne, o którym dziś rozmawiamy, to inwestycja nowoczesna, ale też nastawiona na ograniczoną emisję spalin do środowiska, a to niezwykle ważne przy podejmowaniu wszelkich działań w zakresie infrastruktury energetycznej - powiedział Jacek Szymankiewicz, który w imieniu prezydenta miasta podpisał umowę dotyczącą modernizacji obiektu.
 
Wiceprezydent pogratulował gorzowskiej elektrociepłowni konsekwentnej realizacji polityki społecznej i odpowiedzialności biznesu. – Nie tylko myślicie o dostawie ciepła i generowaniu zysków, ale również o mieszkańcach, ich przyszłości i zdrowiu – podkreślił Szymankiewicz.
 
Modernizacja bloku gazowo-parowego jest także kluczowym działaniem PGE Energia Ciepła oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wlkp. w poszerzaniu usług na rynku mocy. Oznacza to, że po zmodernizowaniu blok ten zapewni dodatkową moc elektryczną w sytuacjach niedoboru energii w ogólnokrajowym systemie energetycznym, oferując 62 MW mocy dyspozycyjnej netto. Planowany termin rozpoczęcia prac na terenie elektrociepłowni w Gorzowie Wlkp. to sierpień 2020 rok.
 
W uroczystości podpisania umowy na modernizację turbiny gazowej i generatora bloku gazowo-parowego w Gorzowie wzięli udział przedstawiciele centralnego oddziału PGE Energia Ciepła, wykonawcy inwestycji GE Power, a także europoseł Elżbieta Rafalska, wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak oraz pracownicy gorzowskiego oddziału PGE, zaangażowani w przygotowanie inwestycji. 
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją