Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Co wiesz o swoim mieście?

Czy wiesz, że …. w latach 60. i 70. co czwarta musztarda w Polsce pochodziła z Gorzowa i że miasto jeszcze na początku XX wieku miało swojego dzwonnika, a kolejowa estakada jest najdłuższym w naszym kraju zabytkiem techniki?
 
Te i wiele innych ciekawostek o Gorzowa prezentujemy mieszkańcom z okazji 762. urodzin miasta, które przypadają 2 lipca.
 
 
 
Co roku, z okazji przyznania w 1257 roku Gorzowowi praw miejskich, proponujemy mieszkańcom różne formy aktywności, by tę ważną datę uczcić i zaznaczyć w kalendarzu miasta. Jest między innymi organizowana uroczystość na placu Grunwaldzkim uderzenia przez mieszkańców w Dzwon Pokoju oraz uroczysta sesja Rady Miasta. W tym roku, dodatkowo proponujemy świętowanie przez edukację.
 
Ideą kampanii „Co wiesz o swoim mieście?” jest zapoznanie mieszkańców z ciekawostkami dotyczącymi historii obyczajowej miasta, niepublikowanymi dotąd lub nieznanymi powszechnie wśród gorzowian.
 
Kilka tygodni zajęło wyselekcjonowanie ciekawych i nieznanych dotąd faktów o Gorzowie.  Korzystaliśmy ze zbirów WiMBP, własnych wydawnictw miejskich oraz informacji Archiwum Państwowego.
 
Z ponad wstępnie wybranych 100 ciekawostek wybraliśmy 15. Nie bez znaczenia było kryterium, by mogły być opisane krótko - w założeniu komunikaty mają być odczytywane przez mieszkańców „po drodze”, stąd zostaną umieszczone w wiatach przystankowych, na słupach informacyjnych oraz witrynach sklepów.
 
Dzięki współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji, który w tym roku świętuje również 120-lecie komunikacji tramwajowej w mieście, ciekawostki o Gorzowie pojawią się również na tyłach autobusów.
 
Mieszkańcy będą mieli czas na zapoznanie się z ciekawostkami o mieście przez blisko miesiąc.
 
Organizatorzy kampanii składają podziękowania Dariuszowi Rymarowi, dyrektorowi gorzowskiego oddziału Archiwum Państwowego, za pomoc i wsparcie merytoryczne.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Grafika: Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją