Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Gorzów Blisko Świąt
Studium uwarunkowań
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Cygańskie rytmy królowały w amfiteatrze

Ponad cztery godziny muzycznej uczty, w towarzystwie artystów z całej Europy i obecności kamer telewizyjnej „Dwójki” oraz tysiącach widzów w gorzowskim amfiteatrze. Tak wyglądała 31. edycja Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa".
 
Festiwal poprowadził polski wokalista i prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski oraz Manuel Dębicki, a na scenie wystąpił m.in. zespół The Gipsy Band z Francji, Russka Roma z Rosji, Trupa Modern z Rumunii, Teatr Romathan ze Słowacji, Dikanda z Polski oraz Błażej Król, Rafał Brzozowski i gospodarz festiwalu Cygański Teatr Muzyczny TERNO. Gościnnie z zespołem TERNO wystąpił Salwin Merstein-Siwak "Jimmy", który jest laureatem ostatniej edycji programu "Śpiewajmy razem", emitowanego na antenie telewizji POLSAT.
 
 
W minioną sobotę, za sprawą obecności telewizyjnych kamer, Gorzów stał również się bohaterem pasma wieczornego na antenie TVP 2. Wszystko za sprawą transmisji fragmentów festiwalu „Romane Dyvesa”. Po raz pierwszy w historii cygański folklor transmitowano na żywo, bezpośrednio z gorzowskiego amfiteatru.
 
 
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie nieprzerwanie od 1989 roku, z inicjatywy i pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO.
 
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie, współorganizatorem jest Miejskie Centrum Kultury, a głównym mecenasem miasto Gorzów.
 
Przez lata w Gorzowie wystąpiło blisko 200 romskich zespołów z całego świata.
 
 
 
 
 
 
 
Więcej zdjęć z całego festiwalu można oglądać TUTAJ.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Daniel Adamski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją