Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
pocztowka slider
baner_gorzow_sniadanie_lipiec
jazda_2019_plakat_ok
Footsteps-slider
Konkursy: „Piękne balkony” i „Domy w ogrodach”
Edukacja ekologiczna
DUNAL_sl2
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Pomnik Edmunda Migosia

W piątek odsłonięto pomnik Edmunda Migosia, zawodnika Stali w latach 1956-1971, pierwszego gorzowskiego Indywidualnego Mistrza Polski (1970), drużynowego mistrza świata z 1966 roku.
 
W uroczystości uczestniczyła rodzina zmarłego w 2006 roku żużlowca, władze miasta, działacze i sportowcy Stali oraz gorzowscy fani czarnego sportu.

 
 
 
Pomnik stoi przy ulicy Grobla, między rondem świętego Jerzego a centrum handlowym Nova Park.
 
To już drugi pomnik gorzowskiego żużlowca w naszym mieście; od 2005 roku u zbiegu ulic Strzeleckiej i Chrobrego, na motocyklu siedzi figura z brązu, upamiętniająca Edwarda Jancarza.
 
Na chodniku z mostu Staromiejskiego w kierunku żużlowego stadionu umieszczane są tablice kolejnych zwycięzców Memoriału Edwarda Jancarza.
 
 
Edmund Migoś „Mundek” na świat przyszedł 20 sierpnia 1937 roku w Świerczewie. Sportową karierę rozpoczynał w latach pięćdziesiątych od stalowej sekcji boksu, następnie skupił się na motocrossie, by w końcu trafić na żużlowe tory.
 
To jeden z zawodników, którzy tworzyli potęgę gorzowskiej Stali. W 1970 roku jako pierwszy z gorzowskich zawodników na naszym stadionie zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. W tym samym roku Migoś wziął też udział w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata na stadionie we Wrocławiu. Dwa lata wcześniej został indywidualnym wicemistrzem Polski.
 
Jako reprezentant kraju zdobył drużynowe mistrzostwo i dwukrotnie wicemistrzostwo świata. Z gorzowską Stalą raz stawał na najwyższym stopniu podium ligowych rozgrywek, w 1969 roku, gdy żółto-niebiescy po raz pierwszy zostali mistrzami kraju.
 
Karierę zakończył po ciężkim wypadku, jakiemu uległ w maju 1971 roku podczas treningu na gorzowskim torze. W wyniku doznanych obrażeń nie powrócił do pełnej sprawności fizycznej. Później, przez kilka lat, pracował jako trener z juniorami Stali. Uchodzi, obok Kazimierza Wiśniewskiego, za odkrywcę i pierwszego trenera Edwarda Jancarza.
 
Odszedł 3 września 2006 roku w Gorzowie jako jedna z ikon klubu. Grób Edmunda Migosia znajduje się w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Żwirowej.
 
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją