Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Oblężone muzeum

W piątek w Muzeum Lubuskim przy ulicy Warszawskiej odbyła się prezentacja albumu „Waldemara Kućki spacer po Gorzowie”. Po wydawnictwo zawierające 340 zdjęć Gorzowa z lat 60. i 70. przyszło kilkaset osób – kolejka ciągnęła się niemal do bramy wejściowej muzeum.
 
Zainteresowanie książką było tak duże, że nie wszyscy pomieścili się w największej sali muzeum. Rozdano 300 egzemplarzy, a kilkaset osób musiało zadowolić się zapewnieniem, że rozpoczęto starania o dodruk.
Album_Kucko_Muzeum
 
 
Album zawiera zdjęcia „z miasta” wybrane wśród 32 tysięcy negatywów, jakie muzeum w połowie lat 80. przekazała żona zmarłego artysty.
 
- Zdjęcia zebrane w albumie robią niezwykłe wrażenie. Widać jaki Gorzów był, jak się zmieniał, rozrastał. Jest na nich wielu ludzi, najczęściej przypadkowych. To takie migawki z codzienności Gorzowa z lat 60. i 70. Kućko był prawdziwym mistrzem takich obserwacji – powiedział Lech Dominik, artysta fotografik, który wybierał zdjęcia do albumu.
 
Album_Kucko_Muzeum_BN
 
Waldemar Kućko był fotoreporterem, artystą fotografikiem i działaczem społecznym. Urodził się w 1932 roku na Wileńszczyźnie, od 1945 roku mieszkał w Gorzowie, zmarł nagle w 1981 roku. Pracował w Stilonie, gdzie współredagował „Stilon Gorzowski”.Album_Kucko_Muzeum_BN
 
Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta‎ poinformowały, że rozpoczęło starania o dodruk albumu.
 
- Ubolewamy nad tym, że ograniczenia finansowe pozwoliły na wydruk takiej liczby egzemplarzy, która rozeszła się dosłownie w kilkadziesiąt minut. Informujemy, że z publikacji będzie można skorzystać w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz każdej 
Album_Kucko_Muzeum
jej filii. Ponadto jeden egzemplarz z wyjątkowymi dedykacjami trafił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – brzmi komunikat obu instytucji.
 
Album powstał dzięki dotacji z budżetu Miasta Gorzowa i Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.
 
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski, Daniel Adamski
 
 
Album_Kucko_Muzeum
 
Album_Kucko_Muzeum_BN
Album_Kucko_Muzeum
Album_Kucko_Muzeum_BN
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją