Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

"Niepodległościowe co? gdzie? kiedy? w Gorzowie"

Rozpoczynamy  trzy dni uroczystego świętowania stulecia niepodległości. W programie szereg atrakcji, wspólne śpiewanie hymnu, patriotyczne wernisaże, spektakle, koncerty,  konkursy, pokazy sprzętu wojskowego, występy artystyczne, a także bicie rekordów i sportowe rywalizacje. Z pewnością każdy znajdzie sposób upamiętnienia historycznych wydarzeń z 1918 roku.
 
9 listopada
 
Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie, w odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapraszają gorzowian w piątek o godz. 11.11 na Stary Rynek do wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Podobne inicjatywy odbędą się tego dnia w wielu gorzowskich szkołach i przedszkolach.
 
 
9 listopada 2018 r. Muzeum Lubuskie organizuje dwa wernisaże wystaw poświęconych odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pierwszy z nich we współpracy z Liceum Plastycznym w Gorzowie Wlkp. Otwarcie wystawy w oficynie Zespołu Willowo-Ogrodowego, przy ulicy Warszawskiej 35 w piątek, 9 listopada na godzinę 13.00. Na kolejny wernisaż zatytułowany „Twój Znak – Twój Dom. Wizerunek Orła Białego w polskiej świadomości zbiorowej” zapraszamy do Spichlerza, przy ulicy Fabrycznej 1-3 w piątek, 9 listopada o godzinie 17.00.
 
 
10 listopada
 
W sobotę 10 listopada w południe w parku Słowiańskim odbędzie się Piknik Wojskowy, w ramach którego będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy. Również o 12.00 wystartuje z tego parku Masa Rowerowa. Podczas pikniku zagra orkiestra Wojskowa z Żagania oraz Gorzowska Orkiestra Dęta. Nastąpi także próba bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu „Marsza Pierwszej Brygady”. Sobotnie świętowanie zakończy o 16.30 wojskowy capstrzyk.
 
10 listopada 2018 r. w  sobotę o godz. 15:30 w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Prezydent Miasta ufundował dla mieszkańców miasta Spektakl „Pan Tadeusz” - we współczesnej adaptacji, który zagrany zostanie w Teatrze im. J. Osterwy – wejściówki dla mieszkańców do odebrania w kasie teatru, bądź w Askanie w Infokiosku.
 
11 listopada
 
W niedzielę, 11 listopada o godz. 9.00 wojewoda lubuski Władysław Dajczak wraz z prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim złożą kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
 
O 9.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21 rozpocznie się uroczysta msza św., po której nastąpi przemarsz na plac Grunwaldzki, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się główna część uroczystości, prowadzona zgodnie z wojskowym ceremoniałem.
 
11.40 - 11.50 pokaz tańca „Mali Gorzowiacy”,
12.00 - cała Polska śpiewa hymn państwowy w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.
 
Także o 12.00 w parku Słowiańskim rozpocznie się piknik. Wśród atrakcji występy artystyczne, rekonstrukcje i pyszna wojskowa grochówka.
 
 
O godz. 15.00 ulicami wystartuje III Bieg Niepodległości.
 
O godz. 20.00 wieczorne śpiewanie patriotycznych pieśni z prezydentem Andrzejem Dudą.
 
Z kolei o 17.00 na Starym Rynku Widowisko „Niepodległa – przybycie” w reż. Jana Tomaszewicza Publiczność zobaczy fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Kolędy Nocki” Wojciecha Trzcińskiego i Ernesta Brylla.
 
 
Także w niedzielę, 11 listopada w Gorzowie, wspólnie z Natalią Ślizowską, „pójdziemy na rekord”. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, przy Chrobrego odbędzie się próba pobicia rekordu Polski. Wzdłuż ulicy powstanie 100-metrowy dywan z biało-czerwonych serc ułożonych w linii prostej.
 
Filharmonia Gorzowska przygotowała z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości koncert „Dyplomacja zamiast krwi”, który odbędzie się w niedzielny wieczór o godz. 19.00.
 
W ramach inicjatyw rocznicowych szarfami w kolorach narodowych udekorowane zostaną pomniki znajdujące się na terenie Gorzowa, a na stu zdjęciach w ramach wystawy „100 na 100”, w parku Słowiańskim, będzie można zobaczyć historię harcerstwa.
 
W czasie wojewódzkich obchodów święta, 10 i 11 listopada będzie działać Poczta Harcerska.
 
Z okazji stulecia historycznych wydarzeń w dziejach Polski, dzieci z miejskich przedszkoli mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego symbolizującego 100-lecie niepodległości. Organizatorem konkursu jest Przedszkole Miejskie nr 22 „Tęczowe Przedszkole” w Gorzowie Wlkp. wraz z Odziałem Poczty Polskiej w Gorzowie Wlkp.
 
 
Karolina Machnicka
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Daniel Adamski
       Łukasz Kulczyński
       Bartłomiej Nowosielski
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją