Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Wiosna_ptaki_park_Roz - DA - 16
slider kobiety ok
voovoo_03.2019
multikulti_01.04.2019
MROZ_mos - 12.04
ZIT
Footsteps-slider
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Dwudniowe obchody 100 lat niepodległości

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku wyjątkowe, związane z setną rocznicą wydarzeń z 1918 roku. Z tej okazji prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki wraz z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem zapraszają na dwudniowe (10-11 listopada) obchody święta. 
 
Będzie tradycyjny element świętowania, czyli złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, wojskowe uroczystości na placu Grunwaldzkim oraz koncert i pokaz sprzętu militarnego w parku Słowiańskim. Uroczystości zakończy pokaz sztucznych ogni.
Uroczystości rocznicowe rozpocznie w sobotę (10 listopada) w południe w parku Słowiańskim Piknik Wojskowy, w ramach którego będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy. Również o 12.00 wystartuje z tego parku Masa Rowerowa. Podczas pikniku zagra orkiestra Wojskowa z Żagania oraz Gorzowska Orkiestra Dęta. Nastąpi także próba bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu „Marsza Pierwszej Brygady”. Sobotnie świętowanie zakończy o 16.30 wojskowy capstrzyk. 
 
Z kolei w niedzielę (11 listopada) o godz. 9.00 wojewoda lubuski Władysław Dajczak wraz z prezydentem Gorzowa Jackiem Wójcickim złożą kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
 
O 9.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21 rozpocznie się uroczysta msza św., po której nastąpi przemarsz na plac Grunwaldzki, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się główna część uroczystości, prowadzona zgodnie z wojskowym ceremoniałem. W trakcie przemarszu, pod Lubuskim Urzędem Wojewódzkim, zostanie odsłonięty kamień upamiętniający stulecie Niepodległości.
 
11.40 - 12.45 plac Grunwaldzki,
11.40 - 11.50 pokaz tańca „Mali Gorzowiacy”,
12.00 - cała Polska śpiewa hymn państwowy w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.
 
Także o 12.00 w parku Słowiańskim rozpocznie się piknik. Wśród atrakcji występy artystyczne, rekonstrukcje i pyszna wojskowa grochówka. O godz. 15.00 ulicami wystartuje III Bieg Niepodległości. Piknik o godz. 17.00 zakończy widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
 
 
 
 
Do wspólnego świętowania wolności i upamiętnienia bohaterskich czynów, które zadecydowały o kształcie niepodległej Polski, włączyły się przedszkola, szkoły, urzędy, instytucje publiczne i stowarzyszenia.
 
10 listopada 2018 r. w  sobotę o godz. 15:30 w ramach obchodów 100 lecia Niepodległości Prezydent Miasta ufundował dla mieszkańców miasta Spektakl „Pan Tadeusz” - we współczesnej adaptacji, który zagrany zostanie w Teatrze im. J. Osterwy – wejściówki dla mieszkańców do odebrania w kasie teatru, bądź w Askanie w Infokiosku.
 
Jeszcze w listopadzie zaplanowano widowisko „Niepodległa – przybycie” w reż. Jana Tomaszewicza, V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej dla Przedszkolaków „Urodziny Niepodległej”, warsztaty edukacyjne oraz „Wielki quiz o Panu Tadeuszu”.
 
Widowisko „Niepodległa – przybycie” w reż. Jana Tomaszewicza odbędzie się 11 listopada o godz. 17.00 na Starym Rynku. Publiczność zobaczy fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Kolędy Nocki” Wojciecha Trzcińskiego i Ernesta Brylla.
 
 
 
 
Z kolei 19 listopada o godz. 10.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej dla Przedszkolaków zatytułowany „Urodziny Niepodległej”, organizowany wspólnie z gorzowskim Przedszkolem Miejskim nr 17.
 
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Filharmonia Gorzowska zaprasza na uroczysty koncert „Dyplomacja zamiast krwi”, podczas którego usłyszymy muzykę wielkich polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Mieczysława Karłowicza. Będzie to wieczór pełen polskiej fantazji, symfonicznego rozmachu i głębokiej refleksji. Koncert „Dyplomacja zamiast krwi” odbędzie się w niedzielę 11 listopada o godz. 19.00.
 
 
 
 
Bądźmy razem w tym szczególnym czasie!
 
 
Karolina Machnicka
Wydział Promocji i Informacji
 
Teatr im. Juliusza Osterwy
Filharmonia Gorzowska
 
Fot. Łukasz Kulczyński, Daniel Adamski, Bartłomiej Nowosielski

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją