Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

W Gorzowie jak w Afryce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałami dla województwa lubuskiego. W Gorzowie, niczym w Afryce, temperatura w tym tygodniu wzrośnie nawet do 37 stopni w cieniu!
 
Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do godz. 22. W dzień możemy się spodziewać temperatur od 32 do 35 stopni Celsjusza, a w nocy od 18 do 21 stopni. Po trzech upalnych dniach meteorolodzy zapowiadają w czwartek wieczorem burzę.
 
 
Jak się chronić przed upałem?
  1. Pij dużo wody - Zaleca się picie 2-3 litrów płynów – z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana, a w jej uzupełnieniu np. słaba herbata oraz soki owocowo-warzywne.
  2. Odpoczywaj w cieniu - słońce najsilniej operuje w środku dnia, dlatego w miarę możliwości w godzinach 11.00 – 15.00 pozostań w pomieszczeniu. Jeśli musisz wyjść z domu, ochroń ciało – zastosuj kremy z filtrem, załóż jasne lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę i staraj się przebywać w cieniu.
  3. Stosuj lekką dietę - gorące dni najlepiej jeść potrawy składające się z warzyw i owoców.
  4. Uważaj na różnice temperatur!
Jak zachować bezpieczeństwo w czasie burzy?
  1. Nie wychodź z domu bez potrzeby.
  2. Unikaj otwartych przestrzeni.
  3. Nie stawaj pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem.
  4. Unikaj dotykania metalowych przedmiotów.
  5. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew.
  6. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
 Co oznacza III stopień ostrzeżenia?
 
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. archiwum UM, IMGW

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją