Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
mck - 6 kwietnia
slider kobiety ok
Wiosna_ptaki_park_Roz - DA - 16
multikulti_01.04.2019
MROZ_mos - 12.04
ZIT
PROTEST_1-03 mos
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej

78 lat temu w lesie pod Katyniem zamordowanych zostało ponad 20 tysięcy polskich obywateli, uznanych za  „wrogów władzy sowieckiej”. Co roku w kwietniu wspominamy tragiczne wydarzenia z kart historii polskiego narodu. W uroczystościach na cmentarzu komunalnym w Gorzowie wziął udział prezydent Jacek Wójcicki. 
 
W asyście wojska, policji, straży miejskiej, pocztów sztandarowych, organizacji kombatanckich i przy licznym udziale mieszkańców Gorzowa na cmentarzu komunalnym odbyły się uroczystości z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W głównej alei nekropolii przy Pomniku „Krzyż Ofiar Katynia" odczytano uroczysty apel pamięci, oddano salwę honorową. Głos zabrali Wojewoda Lubuski, przewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski, który odczytał list minister rodziny, pracy i polityki socjalnej Elżbiety Rafalskiej oraz prezydent miasta Jacek Wójcicki. 
 
prezydentWszyscy przemawiający goście uroczystości, w tym także prezydent Jacek Wójcicki podkreślali, ogrom tragedii, jaka spotkała polski naród 78 lat temu. - Zginęło 22 tysiące Polaków, to tak jakby wyludniało się jedno z największych osiedli naszego miasta - Gorzowa. Jestem przekonany, że ich ofiara dodała nam odwagi pewności  i zrozumienia, że pamięć o wydarzeniach z katyńskiego lasu należy, trzeba i całe szczęście dziś już można pielęgnować – pokreślił prezydent.
 
Podziękował również za pielęgnowanie pamięci o losach pomordowanych Polaków Gorzowskiej Rodzinie Katyńskiej oraz zaznaczył, że od 8 lat Gorzów jest miejscem szczególnym w kontekście tragicznej historii Katynia. Lecąca na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej gorzowianka Anna Borowska zginęła w katastrofie lotniczej wraz ze swoim wnukiem Bartoszem, również gorzowianinem. 
 
Po apelu poległych i salwach honorowych nastąpiło złożenie wieńców pod pomnikiem „Krzyż Ofiar Katynia”.
 
uroczystość
 
Zbrodnia Katyńska - zakwalifikowana jako zbrodnia komunistyczna. To rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński
 
pomnik
pomnik
pomnik
pomnik
pomnik
pomnik
pomnik

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją