Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaAktualności
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Gorzów zagra z WOŚP

W najbliższą niedzielę, 31 stycznia ponownie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulicach Gorzowa pojawi się blisko 400 wolontariuszy. Organizatorzy finału przygotowali dla mieszkańców sporo ciekawych licytacji oraz niespodziankę muzyczną - koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, scenę w centrum miasta zastąpi studio online, tam odbędzie się prezentacja najciekawszych gadżetów oraz ciekawe rozmowy.
czytaj dalej

Sesja Rady Miasta

Przewodniczący Rady Miasta zwołał XXXIII sesję Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, która rozpocznie się 27 stycznia br. o godz.14.00 z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (online). 
 
Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego, gorzowscy radni ponownie będą obradować online z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, które odnotują wyniki głosowania i zarejestrują wypowiedzi radnych i innych osób, zaangażowanych w obrady. Mieszkańcy mają również możliwość zadawania pytań i udziału w sesji. Warunkiem jest jednak zgłoszenie za pośrednictwem maila na adres biura Rady Miasta: biurorady@um.gorzow.pl w dzień sesji do godziny 13.00.
czytaj dalej

Gorzowskie szkoły w rankingu „Perspektyw”

I LO w Gorzowie zajęło najwyższe miejsce w rankingu „Perspektyw” wśród liceów ogólnokształcących w mieście.  Jest również jedną z najlepszych szkół w regionie  i zamyka pierwszą setkę szkół o tym profilu w Polsce.
 
Najnowszy ranking miesięcznika „Perspektywy 2021” został opublikowany na początku roku. Wysokie miejsca w zestawieniu zajęły również inne gorzowskie placówki.  
czytaj dalej

Ostatnie pożegnanie biskupa Adama Dyczkowskiego

Biskup Adam Dyczkowski został pochowany w gorzowskiej katedrze. Honorowego Obywatela Gorzowa żegnali pogrążeni w smutku Lubuszanie, przyjaciele i rodzina. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Jan Kaczanowski.
 
Wraz z biskupem Adamem Dyczkowskim, w gorzowskiej katedrze spoczął także biskup Antoni Stankiewicz.
czytaj dalej

Od lutego ruszy nabór wniosków o 500+

Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, informuje, że wnioski o świadczenie z programu „Rodzina 500+” będzie można składać drogą elektroniczną od 1 lutego 2021 r. 
czytaj dalej

Realizacja projektów UE w czasie pandemii

Pomimo trudności związanych z pandemią w Wydziale Edukacji realizowane są działania projektowe współfinansowane z Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020.
czytaj dalej

Bezrobocie w 2020 roku

Na koniec grudnia 2020 r., w powiatowych urzędach pracy województwa lubuskiego zarejestrowanych było 23 674 bezrobotnych, w tym 13 400 kobiet, które stanowiły 56,6% ogółu bezrobotnych.
 
W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych zwiększyła się o 389 osób (o 1,7%). W stosunku do grudnia 2019 r. liczba bezrobotnych była większa o 5 176 osób (o 28%).
czytaj dalej

Przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I

Wykonawca przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I, 23 stycznia br. planuje wprowadzenie kolejnego etapu polegającego na rozszerzeniu zakresu prac budowlanych o kolejny odcinek ul. Mieszka I od ul. Mickiewicza do ul. Roosevelta przy zapewnieniu dojazdu do przychodni i Sądu Okręgowego.
 
Planowane jest całkowite zamknięcie skrzyżowania ulic Mieszka I – Mickiewicza. Nadal zamknięty dla ruchu będzie również odcinek ul. Mieszka I od Borowskiego – Mickiewicza.
czytaj dalej

Mimo przeciwności, pamiętamy!

Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie to święto Dnia Pamięci i Pojednania. Od przeszło 25 lat obchodzimy je 30 stycznia. W tym roku, z uwagi na obostrzenia pandemiczne ten dzień w Gorzowie będzie wyglądał inaczej niż w latach ubiegłych. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, nie dojdzie do polsko-niemieckiego spotkania, ale nie zabraknie stałych elementów święta.
 
Program obchodów został przygotowany przy uwzględnieniu obostrzeń i możliwości upamiętnienia tej ważnej w gorzowskim kalendarzu daty. - Przygotowaliśmy program obchodów, który będzie mógł się odbyć bez udziału publiczności. Złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. A w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni - Dzwon Pokoju – powiedział prezydent Wójcicki.
 
Program obchodów:
Godz. 10.45 - złożenie kwiatów w "miejscach pamięci",
Godz. 12.00 - uderzenie w Dzwon Pokoju (bez udziału publiczności),
Godz. 18.00 - koncert muzyków Filharmonii Gorzowskiej pt. Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu (relacja „na żywo” na kanałach YouTube Miasta oraz na facebooku Miasta i CEA Filharmonii Gorzowskiej).
 

Z przebiegu uroczystości złożenia kwiatów i uderzenia w Dzwon Pokoju zostanie zrealizowana relacja filmowa. Nagranie zostanie wyemitowane na profilu facebookowym i kanale YouTube Miasta w przerwie koncertu orkiestry muzyków Filharmonii Gorzowskiej.

Dodatkowo we współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta planowana jest realizacja Lekcji Muzealnej, poświęconej genezie Dnia Pamięci i Pojednania. Premiera lekcji odbędzie się 30 stycznia na stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Muzeum.

Ponadto przez cały tydzień, poprzedzający święto, na miejskim profilu facebookowym będzie trwał konkurs z pytaniami dotyczącymi historii miasta oraz Dnia Pamięci i Pojednania. Dla osób, które prawidłowo będą odpowiadać na pytania do wygrania nagrody: jubileuszowe wydawnictwo o historii święta oraz zestaw miejskich gadżetów. Zapraszamy od poniedziałku, 25 stycznia.
 
Miejskie Centrum Kultury, również przyłącza się do  obchodów Dnia Pamięci i Pojednania i przygotowało konkurs fotograficzny. Jego celem jest stworzenie „portretu” miasta i jego mieszkańców, uchwyconych w przestrzeni publicznej, w styczniu 2021 roku. „Jest to wyjątkowy czas, wart udokumentowania Waszym artystycznym i świeżym spojrzeniem. Nie jest tak dramatyczny jak 30 stycznia 1945, kiedy to Armia Czerwona wyparła wojska i administrację III Rzeszy kończąc niemiecką historię Landsberga. Niewiele zdjęć zachowało się z tamtych dni. Zadbajmy zatem o utrwalenie obrazu miasta w obecnym czasie” – czytamy na stronie MCK. Dla finalistów konkursu przygotowano nagrody. A szczegóły tutaj.
 
Święto jest efektem wspólnej inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wielkopolskiego i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta. Obchody Dnia Pamięci i Pojednania zostały dofinansowane w ramach projektu pn. Dzień Pamięci i Pojednania – zachować pamięć, kształtować przyszłość, z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie Wlkp., natomiast partnerem Miasto Frankfurt nad Odrą.
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski
Wydział Promocji i Informacji
Wydział Kultury

Najsłodszy konkurs świata

W piątek 29 stycznia br. w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie odbędzie się finał wojewódzki konkursu na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik. Przez kilka godzin adepci sztuki cukierniczej będą tworzyć słodkie arcydzieła. Tematem przewodnim konkursu jest „Fantastyka w literaturze”. Tegoroczny konkurs odbywa się przy wsparciu Miasta i Gorzowskiego Rynku Hurtowego.
czytaj dalej