Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Festiwal Tańca
muzeum
STAS_SLIDER
Zostań ambasadorem naszego miasta
spotkania 2018 BO
mos 15.06
ZIT
Footsteps-slider
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

  • 23-01-2016
  • Autor: Ewa Sadowska-Cieślak
  • drukuj

Po co Gorzowowi architekt miasta?

Wiele wskazuje na to, że Gorzów Wlkp. będzie miał swojego miejskiego architekta. Swoje plany co do powołania takiej funkcji w magistracie, potwierdził prezydent Jacek Wójcicki, podczas konferencji zorganizowanej przez  Lubuską Okręgową Izbę Architektów oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP O. Gorzów Wlkp.
Do Gorzowa przyjechali wybitni specjaliści, którzy praktycznie i na co dzień, są partnerami władz w kształtowaniu polityki przestrzennej miast. Jako pierwszy o konieczności powołania w Gorzowie architekta miasta mówił Dariusz Górny, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. – To jak nasze miasto wygląda wszyscy widzimy. My jako stowarzyszenie mamy taki wewnętrzny imperatyw, aby jednak działać i poprawiać te kwestie. Stąd starania o powołanie takiego specjalisty – komentował D. Górny.
 
O swoich doświadczeniach m.in. w kwestii gospodarki przestrzennej i estetyki opowiadał architekt miasta Wrocławia Piotr Fokczyński. – Na podstawie naszych doświadczeń, chcę przedstawić przydatność tej funkcji dla miasta. Architekt miasta w mojej ocenie to osoba, która powinna dopilnować kwestii związanych z planowaniem przestrzennym, utrzymaniem ogólnego porządku architektonicznego oraz dbałością o całościowe spojrzenie na architekturę i porządek przestrzenny – tłumaczył P. Fokczyński.
 
- Co zmieni się w mieście za 5, 10, 15 lat? Tego do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Pewne jest jednak, że musimy myśleć perspektywicznie i w dużej mierze może się tym zająć architekt miasta – podsumował prezydent J. Wójcicki.  
 
W konferencji uczestniczyli specjaliści m.in. z Poznania, Wrocławia, Torunia, Bydgoszczy, czy Szczecina.
 
Ewa Sadowska-Cieślak

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją