Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Stefania kłania się na Chrobrego
FESTIWAL MW
teatr xxxv
sniadanie
ROBIMY_TO_MOS
Z Gorzowa dookoła (ś)fiata
ZIT
krol_gof_2018
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Gorzów blisko świąt [PROGRAM]

Przez cały grudzień w Gorzowie będą organizowane wydarzenia i imprezy o tematyce świątecznej. Wszystko w ramach kampanii „Gorzów blisko świąt”. Pierwsza z imprez już w Mikołajki, 6 grudnia. Do udziału w świątecznych wydarzeniach wspólnie zapraszają prezydent miasta Jacek Wójciki i… Święty Mikołaj. 
 
Co roku w Gorzowie w grudniu, dla mieszkańców przygotowywana jest oferta wydarzeń, uroczystości oraz imprez o tematyce świątecznej. Wszystko po, to by wprowadzić gorzowian w niepowtarzalny, świąteczny nastrój… Nie inaczej będzie w tym roku. Kampania „Gorzów blisko świąt” rozpocznie się 6 grudnia od spotkania z Mikołajem i wspólnego ubierania choinek na Starym Rynku. To nowość w kalendarzu świątecznych imprez, podobnie jak „Święta do Kwadratu” i realizacja świątecznej kolędy podczas Miejskiej Wigilii. 

6 GRUDNIA - spotkanie z Mikołajem i ubieranie miejskich choinek

Od godziny 12.00 na Starym Rynku na wszystkie dzieci będzie czekał Święty Mikołaj. Wysłucha życzeń, rozda słodkie upominki i chętnie będzie pozował do wspólnych zdjęć. W tym czasie również przedszkolaki ubiorą choinki, które będą stałym elementem świątecznej dekoracji w centrum miasta. Zapraszamy wszystkie dzieci na spotkanie z Mikołajem. W tym czasie można również przynieść własnoręcznie przygotowane bombki i powiesić na miejskich choinkach. Zabawa potrwa do godziny 16.00. Tego samego dnia, tuż po godzinie 16.00, uruchomione zostanie świąteczne oświetlenie w centrum.
 
konferencja
 
8 GRUDNIA – świąteczna ciężarówka Coca-Coli 
 
O godzinie 15.00 na Stary Rynek wjedzie kultowa ciężarówka Coca-Coli. Przez pięć godzin elfy wraz z Mikołajem będą czekały na mieszkańców z mnóstwem atrakcji. W programie m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy dla starszych, możliwość zwiedzania pokoju Mikołaja. Będzie również możliwość wirtualnego prowadzenia sań Mikołaja, odbioru spersonalizowanej puszki z napojem oraz własnoręcznego wykonania świątecznych upominków dla najbliższych. A przy okazji niepowtarzalna szansa na zdjęcie z legendarną ciężarówką. Impreza potrwa do godziny 20.00, jej współorganizatorem jest miasto Gorzów przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji. 
 
10 GRUDNIA – Wigilia Narodów
konfa
 
To tradycyjne spotkanie mniejszości narodowych i etnicznych przy świątecznym stole. Zawsze jest  wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i prezentowanie zwyczajów wigilijnych. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej. Zaproszenia na wigilię co roku przyjmują przedstawiciele kilkunastu mniejszości m.in. Romowie, Łemkowie, Bośniacy i Górale Czadeccy i Poleszucy. Poszczególne grupy dzielą się nie tylko swoimi potrawami wigilijnymi, ale także zwyczajami i kolędami. Wigilię zaplanowano w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Wawrzyniaka, początek o godzinie 15.00.
 
14 – 17 GRUDNIA – Jarmark Świąteczny
 
Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku to punkt obowiązkowy w kalendarzu wydarzeń świątecznych, nie inaczej będzie w tym roku. W czwartek, 14 grudnia około godziny 12.00 na Starym Rynku, na zaproszenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego, swoje stoiska otworzą pierwsi handlowcy, którzy w swojej ofercie będą mieli propozycję na Bukowskiświąteczne upominki dla najbliższych, ale nie tylko. I tak wśród oferowanych produktów znajdą się produkty spożywcze, m.in.: wędliny tradycyjne, miody i miody pitne, sery, korbacze, serki na ciepło z żurawiną oraz rękodzieło, m.in.: wyroby dekoracyjne z tkanin-ręcznie szyte poduszki, torby; wyroby ze szkła-ozdoby na choinkę, misy, bombki ręcznie robione, stroiki, lampki, kapcie, czapki, chusty, kamizelki z owczej wełny, galanteria skórzana, zabawki, balony, wyroby haftowane, poduszki, fartuszki, obrusy, ręcznie robione pluszaki, pierniki, wyroby robione na szydełku-serwety, breloczki. Przez czas trwania jarmarku, na Starym Rynku będą również foodtrucki (frytki belgijskie, zapiekanki z pieca, meksykańskie burito, grzaniec bezalkoholowy. Sporo będzie się działo również na scenie. O atrakcyjny program artystyczny zadba Miejskie Centrum Kultury.
 
Program wygląda następująco: 
 
mikołaj
16 grudniu 2017 r. (sobota) od godz. 12:00 - muzyka świąteczna godz. 15:00: Centrum Uśmiechu - "Na zimowy czas" - interaktywny program świąteczny dla dzieci, godz. 16:00 - animacje ze św. Mikołajem oraz występ wokalno - taneczny uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie, godz. 16:30 - przedstawienie: „Betlejem po gorzowsku” - widowisko teatralno - muzyczne na podstawie tekstu Lucjana Rydla angażujące różne środowiska artystyczne w Gorzowie. Na wspólnej scenie występują zarówno artyści profesjonalni, jak i młodzież uczęszczająca na warsztaty teatralne. 
 
17 grudnia 2017 - Święto Aniołów / (niedziela) od godz. 12:00 - muzyka świąteczna
15.30 - powitanie 15:35 - występ świąteczny zespołu Buziaki 
16.00 - występ chórów: Echo Kresów, Wrzosy, Cantare (Klub Kultury MCK „Jedynka”)
Mikołaj16.30 - konkurs na przebranie za anioła dla wszystkich chętnych dzieci i dorosłych z terenu miasta 16.50 - Świąteczne karaoke - cz .I.
17.00 - zabawa dla dzieci i dorosłych - „Kalambury świąteczne”
17.10 - ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze faworki - wręczenie nagród
17.15 - Świąteczne karaoke cz. II
17.40 - zabawa dla dzieci i dorosłych - „Wyprawa na Plac Katedralny”
18.00 - ogłoszenie wyników konkursu na domek z piernika
18.15 - „Kolęda na gazie”- śpiewanie kolędy po wdychaniu helu
18.30 - zabawa dla dzieci i dorosłych - „Gdzie się schował Mikołaj?”
18.50 - Rekord we wspólnym graniu i śpiewaniu kolędy
19.00 - Życzenia świąteczne dla mieszkańców Gorzowa
19.05 - Pokazy tańca z ogniem 
 
15 grudnia – Miejska Wigilia
 
Od godziny 17.00 zapraszamy mieszkańców do wspólnego, wigilijnego stołu. To już tradycja w Gorzowie, że na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, prezydent miasta wraz z radnymi składają życzenia świąteczne mieszkańcom, dzielą się opłatkiem i spędzają czas razem. W tym roku o stół wigilijny zadba Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przygotowanych zostanie 3 tysiące pierogów z kapustą, 1,5 tysiąca krokietów, 150 litrów barszczu, tysiąc porcji śledzi i makowca. Program artystyczny na ten wyjątkowy czas szykuje MCK. O godzinie 16.30 rozpoczną się jasełka uliczne z dużymi lalkami, przygotowane przez Teatr Prawdziwy z Wrocławia. Po życzeniach od władz miasta, na scenie zaprezentują się „Mali Gorzowiacy” i band Marka Zalewskiego, który zagra najbardziej popularne polskie kolędy. 
 
15 grudnia - Miejska Kolęda
Mikołaj i prezydent
Podczas Miejskiej Wigilii, po życzeniach od władz miasta i dzieleniu się opłatkiem, zaprosimy mieszkańców do wspólnego śpiewania miejskiej kolędy, zaaranżowanej specjalnie na tę okazję. Wspólnie śpiewanie mieszkańców Gorzowa zostanie zarejesrtowane, a nagranie we wtorek, 19 grudnia, będzie dostępne w sieci. W ten sposób powstanie wyjątkowy, gorzowski teledysk. To nawiązanie do wieloletniej tradycji wspólnego kolędowania z Radiem Plus. Tym razem jednak do udziału zaprosimy wszystkich mieszkańców miasta.
 
20 grudnia – Święta do Kwadratu
 
Drzewko życzeń, kolędy i gulasz po cygańsku – to tylko niektóre,  z wielu niespodzianek  przygotowanych dla mieszkańców Gorzowa na rewitalizowanym Kwadracie.
Kwadrat
20 grudnia od godziny 16.00  zapraszamy na klimatyczne spotkanie na Kwadrcie. Wpisana w cykl wydarzeń świątecznych impreza  będzie miała kameralny, sąsiedzki charakter. Uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1 przygotują ozdoby choinkowe. Dodatkowo każdy przechodzień będzie mógł zapisać życzenia dla bliskich lub mieszkańców miasta i powiesić je na specjalnym  świątecznym drzewku życzeń.  Przyozdabianie drzewka nie będzie jedyną atrakcją tego popołudnia, w programie mamy również występ Buziaków, uczniów Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego, przedstawienie „Opowieść zimowa” w wykonaniu uczniów SP nr 1, cygańskie pieśni o miłości oraz tradycyjne kolędy, które zaśpiewają zespół Romani Ciercheń oraz chóry Cantare, Wrzos i Echo Kresów. Nie zabraknie też poczęstunku: ciepłej herbaty, pierników i gulaszu po cygańsku.
 
Mikołaj i Ania
 
31 grudnia – Sylwester pod chmurką
 
Zapraszamy do wspólnego pożegnania starego i powitania Nowego Roku. Od godziny 22.00 dla mieszkańców Gorzowa, na scenie na bulwarze, przy Widomie, będą występowały gwiazdy estrady. Na początek Endrju, po nim Jula, a na koniec DJ Angel Bass. Punktualnie o północy zaplanowano pokaz sztucznych ogni. Wstęp na imprezę wolny. 
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
​Fot. Daniel Adamski
 
Mikołaj i Marta
Mikołaj
Mikołaj i Hania
Mikołaj i Marta
mikołaj

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją