Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaAktualności
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Nabór do przedszkoli

Rozpoczyna się nabór do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2021/2022. W tym roku zmianie uległy kryteria rekrutacyjne.
 
Zgodnie z nowymi zasadami dodatkowe punkty można otrzymać za rozliczanie podatku PIT w Urzędzie Skarbowym w Gorzowie. Dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym, a także te, które zostały zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych także otrzymają dodatkowe punkty.
czytaj dalej

Fontanna w parku Kopernika zostanie odnowiona

Modernizacja fontanny wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niej, to prace, które zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie w parku Kopernika. To kolejny krok w kierunku renowacji parku, w którym jesienią ubiegłego roku już wiele się zmieniło.
 
Miasto uzyskało zgodę na realizację kolejnych prac w ramach projektu pn. Poprawa jakości środowiska miejskiego poprzez renowację i rozwój wybranych terenów zieleni w Gorzowie Wlkp., Kostrzynie nad Odrą i Dębnie, który jest współfinansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego.
czytaj dalej

Zmarła Alfreda Markowska

Zmarła honorowa obywatelka Gorzowa Wielkopolskiego Alfreda Markowska, babcia Nońcia.
 
Przez lata żyła skromnie, bez rozgłosu, ciesząc się zasłużonym autorytetem wśród romskich rodów. Doczekała się ok. 250 wnuków – własnych i dzieci tych, które uratowała przed śmiercią.
 
Alfreda Markowska urodziła się w 1926 r. w okolicach Stanisławowa, w taborze Romów z grupy Polska Roma. Wybuch II wojny światowej zastał Jej rodzinę we Lwowie, skąd uciekając przed Armią Czerwoną przeszli taborem na tereny okupowane przez Niemców. W 1941 r. w lesie w okolicach Białej Podlaskiej Niemcy wymordowali rodzinę babci Nońci: rodziców, rodzeństwo i dalszych krewnych.
 
Ona wraz z mężem znalazła się w Rozwadowie (koło Stalowej Woli), w obozie pracy o stosunkowo lekkim reżimie. Dzięki dokumentom zaświadczającym pracę na kolei, mogła w miarę bezpiecznie oddalać się od Rozwadowa, realizując niezwykłą misję ratowania romskich i żydowskich dzieci z miejsc pogromów i transportów do obozów. Wyrabiała im fałszywe dokumenty i zaświadczenia o pracy; umieszczała w rodzinach romskich lub wyszukiwała inne miejsca schronienia; niektóre wychowywała sama. W ten sposób uratowała około 50 dzieci.
 
Po wojnie wędrowała z taborem szlakami Pomorza i ziem zachodnich, aby ostatecznie zatrzymać się w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Za szczególne zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, w 2006 r., Prezydent RP odznaczył Alfredę Markowską Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W uroczystości obok licznie przybyłych Romów wzięli udział przedstawicieli najwyższych władz Polski, przedstawiciele Izraela, Niemiec i USA. Było to wydarzenie bez precedensu – po raz pierwszy w historii Polski tak wysokie odznaczenie państwowe przyznano romskiej kobiecie.
 
15 września 2017 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Alfreda Markowska otrzymała, przyznany przez aklamację przez gorzowskich radnych, tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. - Jestem ogromnie zadowolony; mieszkająca w naszym mieście romska Irena Sendlerowa w pełni na to zasługuje – powiedział wówczas prezydent Jacek Wójcicki.  
 
W maju 2017 roku w Gorzowie odsłonięto mural z podobizną babci Nońci. Mural to kolejny akt uhonorowania przez władze miasta Alfredy Markowskiej. W 2016 roku otrzymała swoje mieszkanie na własność. Rada Miasta była jednomyślna, a podpisanie aktu notarialnego nastąpiło w mieszkaniu pani Alfredy. Data na akcie notarialnym też była symboliczna: 8 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Romów.
 
źródło: Muzeum Kultury Romów
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński

Zmiany w Budżecie Obywatelskim 2021

Nadchodzą zmiany! Wraz z początkiem roku został przedłożony projekt zmian uchwały dotyczącej procedury Budżetu Obywatelskiego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, które zostały w niej zawarte oraz informacje o ostatnich zadaniach z Budżetu Obywatelskiego 2020.
czytaj dalej

WOŚP - wyjątkowy finał za nami

Blisko 300 tysięcy złotych udało się zebrać obu sztabom w Gorzowie podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To kwota ze zbiórek i e-skarbonek, bez sum z portalu Allegro, gdzie jeszcze przez kilkanaście dni można licytować ciekawe przedmioty, przekazane przez znanych gorzowian.
czytaj dalej

Dzień Pamięci i Pojednania w Gorzowie

Od ponad 25 lat w Gorzowie, 30 stycznia świętujemy Dzień Pamięci i Pojednania. I choć tegoroczne uroczystości, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, miały inny charakter, nie zabrakło stałych elementów. Punktualnie o godzinie 12.00 na placu Grunwaldzkim zabrzmiał Dzwon Pokoju, a wcześniej przedstawiciele władz miasta, w asyście Straży Miejskiej oraz kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim złożyli kwiaty w symbolicznych „miejscach pamięci” na terenie Gorzowa.
czytaj dalej

Najlepszy uczeń cukiernik wybrany

Słodko, kolorowo i … fantastycznie było podczas finału konkursu na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie. Zwyciężczyni Sandrze Glonek za pracę zatytułowaną „Alicja w krainie czarów” osobiście pogratulowała wiceprezydent miasta Małgorzata Domagała. Hasło tegorocznej cukierniczej rywalizacji to „Fantastyka w literaturze”.
czytaj dalej

Zmiana organizacji ruchu na ul. Chopina

Informujemy, że z dniem 1 lutego (poniedziałek), w związku z budową ciepłociągu na ul. Chopina zostanie zmieniona organizacja ruchu. Zakres prac będzie obejmował zajęcie części chodników oraz część jezdni. W celu zapewnienia bezpiecznego przejazdu zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ul. Chopina na odcinku od skrzyżowania z ul. Kasprowicza w kierunku skrzyżowania z ul. Wyspiańskiego. Ruch jednokierunkowy w tym miejscu będzie obowiązywał do końca lutego.
czytaj dalej

Nowa funkcja w miejskim geoportalu

Miejski System Informacji Przestrzennych to wielka baza danych w której zgromadzone są informacje przestrzenne miasta. W styczniu udostępniona została nowa funkcja przygotowana z myślą o użytkownikach, którzy chcą w szybki sposób dotrzeć do wszystkich informacji, zgromadzonych dla wybranego miejsca (np. działki ewidencyjnej, numeru adresowego). 

Korzystając z wyszukiwarki adresów i działek, odnajdziemy interesującą nas nieruchomość, a po kliknięciu na mapie, otrzymamy zestawienie informacji w panelu bocznym. 
 
czytaj dalej

Zwolnienie z opłaty za koncesję

Gorzowscy radni podczas środowej sesji postanowili, iż przedsiębiorcy branży gastronomicznej z naszego miasta (barów, restauracji i pubów) zostaną zwolnieni z opłat za pozwolenie (koncesję) na sprzedaż alkoholu.
 
Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Przyjęta uchwała zwalnia z opłaty za koncesję na czas trwania ograniczeń związanych z pandemią, gdy działalność podmiotów gastronomicznych jest zredukowana do świadczenia usług wyłącznie na wynos.
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 418