Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Odsłonięto pomnik Kazimierza Furmana

W czwartek wieczorem przy Jazz Clubie Pod Filarami został odsłonięty pomnik gorzowskiego poety Kazimierza Furmana. Rzeźbę stworzył gorzowski artysta Andrzej Moskaluk. Podczas uroczystości na skrzypcach zagrał Adam Bałdych, a aktorka Anna Łaniewska czytała wiersze poety.
 
Inicjatywa budowy pomnika zrodziła się przed pięciu laty. Społeczny komitet prowadził zbiórkę pieniężną, Jazz Club – w którym Kazimierz Furman był stałym bywalcem – podczas remontu ogrodzenia specjalnie wydzielił miejsce na rogu, w tzw. Jazz Cornerze.
Adam Bałdych
 
Przed odsłonięciem pomnik nie był okryty płótnem, nie było też sybolicznego przecięcia wstęki. Każdy kto przyszedł na ceremonię mógł sam dokonać uroczystego otwarcia, polegającego na odcięciu kawałka białego szalika.​Czytanie wierszy
 
Towarzystwo Miłośników Gorzowa, które jest głównym fundatorem rzeźby, jest przekonane że to ich kolejny pomnik, który wpisze się w pejzaż miasta, stając się turystyczną i edukacyjną atrakcją.
 
Kim był Kazimierz Furman
 
Urodził się 20 maja 1949 r. w Jędrzejewie koło Piły. Był polskim poetą, prozaikiem, felietonistą, uczniem znanego gorzowskiego poety Zdzisława Morawskiego. Przez prawie całe dorosłe życie związany był z Gorzowem, do którego przyjechał w 1955 r.
 
PomnikJako poeta zadebiutował w 1974 r. wierszem wydrukowanym w "Nadodrzu", a pierwszy tomik - Powrót do osłupienia - wydał w 1976 r. Jest autorem 12 książek poetyckich, współautorem almanachu poezji lubuskiej Moment wejścia oraz antologii Na fali czasu. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. dwukrotnie nagrodę kulturalną prezydenta Gorzowa w 1996 r. i Motyla za ostatni, dwunasty zbiór wierszy pt. „Brzemię” w 2009 r., gdański Laur Czerwonej Róży (1998), Lubuski Wawrzyn Literacki (1999). Był laureatem Warszawskiej Jesieni Poezji, Łódzkiej Wiosny Poetyckiej, Konkursu im. Jana Śpiewaka w Świdwinie. Współpracował z redakcjami gazet i czasopism, swoje wiersze publikował m.in. w "Pegazie Lubuskim", "Pro Libris" i w "Nadodrzu". W latach 1997-1998 pisał felietony do "Arsenału Gorzowskiego". W 2004 r. został członkiem Związku Literatów Polskich, w tym samym roku wszedł w skład nowo utworzonego Zarządu Oddziału ZLP w Gorzowie Wielkopolskim. Przez rok (do 2005 r.) w klubokawiarni Magnat w Miejskim Centrum Kultury prowadził cykliczne warsztaty poetyckie - Hyde Park.
 
Postać Kazimierza Furmana została upamiętniona popiersiem, które stoi w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ale również przez gorzowskich muzyów, którzy nagrali płytę pt. „Projekt Furman”, z piosenkami napisanymi do wierszy poety.
 
 
Zmarł 14 października 2009 r. po ciężkiej chorobie. Pochowany został w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim.
Ceremonia
 
 
 
Dariusz Wieczorek, Daniel Adamski
Wydział Promocji i Informacji UM
 
​Fot. Łukasz Alberski / Gazeta Lubuska​
​Fot. archiwum Jazz Clubu Pod Filarami

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją