Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
fest_mk
GRODZINSKA_SLIDER
Footsteps-slider
szkoły otwarte 24.04
HEJNOWICZ_SLIDER
tania dzialka
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Ankieta: czy chcecie multimedialną bibliotekę?

Gorzów ma szansę na dofinasowanie do projektu „Przebudowa zabytkowej Willi Jaehnego w celu utworzenia Biblioteki Multimedialnej w Gorzowie Wielkopolskim” ze środków pomocowych Unii Europejskiej. By ubiegać się o finansowe wsparcie, musimy ocenić czy taki pomysł na zagospodarowanie obiektu podoba się mieszkańcom. Link do ankiety znajduje się tutaj.
 
W związku z ubieganiem się przez Miasto Gorzów o przyznanie środków pomocowych Unii Europejskiej dla projektu pn.: „Przebudowa zabytkowej Willi Jaehnego w celu utworzenia Biblioteki Multimedialnej w Gorzowie Wielkopolskim”, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury publikujemy ankietę, której wyniki pokażą ocenę pomysłu na takie zagospodarowanie obiektu. To warunek niezbędny do złożenia wniosku w konkursie na dofinansowanie. Termin jego złożenia to 4 maja br. 
 
Willa, wybudowana w 1896 r., jest nie tylko ciekawym zabytkiem architektury, w tym wypadku nie tyle secesyjnej, co w stylu neorenesansu francuskiego, ale również pamiątką świetnych tradycji landsberskiej i gorzowskiej przedsiębiorczości. Przed wojną należała bowiem do znanego w Landsbergu rodu fabrykantów. Wybudował ją senior rodziny Carl Jaehne, który również pierwszy tam zamieszkał. Wówczas był to wolno stojący dom otoczony dużym ogrodem, gdyż Jaehne, ślusarz fabrykant, był z zamiłowania... sadownikiem.
 
Więcej o landsberskim rodzie Jaehne’ów można przeczytać tutaj.
 
Willa
 
Ostatnimi mieszkańcami willi rodziny Jaehne przed 1945 r. byli Otto Jaehne, współwłaściciel fabryki maszyn, oraz służba. Natomiast po wojnie dom stał się na krótko siedzibą samorządu gospodarczego: w latach 1945-48 mieściła się w nim ekspozytura Poznańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Potem budynek cieszył się już gorszą sławą: mieścił się tam komisariat MO i areszt, w którym przetrzymywano m.in. działaczy opozycyjnych, uczestników strajków w stanie wojennym. 
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji​
 
Fot. Daniel Adamski
 
Willa
Willa
Willa

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją