Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaKultura
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

 • 18-05-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Od 1977 roku, w dniu 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, nazywany również Dniem Muzealnika. Z tej okazji prezydent miasta Jacek Wójcicki oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, złożyli na ręce pani dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. – dr Ewy Pawlak, podziękowania skierowane do naszych Muzealników, za wypełnianie niezwykle ważnej, choć często niedostrzeganej misji, jaką jest gromadzenie, badanie i ochrona dóbr kultury, a przede wszystkim utrwalanie, a także przekazywanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
 
Tradycyjnie, w weekend poprzedzający święto, organizowana jest Noc Muzeów – wyjątkowy czas, kiedy można z bliska przyjrzeć się pracy Muzealników, a muzea nieodpłatnie udostępniają odwiedzającym swoje wnętrza i zbiory. W tym roku, organizacja tego wydarzenia jest niestety niemożliwa, jednak Muzeum Lubuskie, znalazło ciekawe, alternatywne rozwiązanie, włączając się w międzynarodową akcję „Museum Week”, promującą muzealnictwo na całym świecie.
To nie jedyna działalność Muzeum w sieci - od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii, Muzealnicy organizują konkursy, prezentują ciekawostki z muzealnych zbiorów, prowadzą muzealny kącik edukacyjny.
 
Życzymy Muzealnikom z okazji ich święta dużo zdrowia!
 
Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń na Facebooku
oraz w zakładce GORZOWSKA KULTURA ONLINE
 
Wydział Kultury
 • 18-05-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

9 urodziny Filharmonii Gorzowskiej

18 maja 2020 r. Filharmonia Gorzowska obchodzi swoje 9 urodziny. Z tej okazji zespół pracowników Filharmonii przygotował film https://www.youtube.com/watch?v=ynTiuq4SfbM
 
Pracownikom filharmonii oraz muzykom życzymy, nieustającej artystycznej pasji oraz sal pełnych widzów niezmiennie cieszących się odbiorem muzyki wykonywanej na najwyższym poziomie.
 
Wydział Kultury
 • 14-05-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Czytelnicy odwiedzają już Bibliotekę

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta po otwarciu swoich placówek dla czytelników cieszy się wyjątkową popularnością. W okresie od 4 do 12 maja br. wypożyczalnie w budynku głównym oraz w sieci filii miejskich odwiedziło prawie 3 tysiące  czytelników, którzy wypożyczyli 5860 różnorodnych materiałów bibliotecznych - książek, filmów, płyt.
Przypominamy, że działalność gorzowskiej Książnicy została wznowiona w ograniczonym zakresie, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa, szczegóły na stronie: https://www.wimbp.gorzow.pl/informacja/
Biblioteka, podobnie jak inne instytucje kultury, w czasie zamknięcia oddziałów, przeniosła swoją aktywność do sieci. Działania umieszczone w serwisie YouTube oraz na Facebooku, zyskały łącznie prawie 15 tysięcy odsłon, w ciągu dwóch miesięcy.
 
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą instytucji, która przygotowała m.in. warsztaty literacko- plastyczne, quizy dla najmłodszych, cykl „Czytanie bez publiczności”.
 
Szczegóły i terminy poszczególnych wydarzeń w zakładce GORZOWSKA KULTURA ONLINE - http://www.gorzow.pl/PL/3593/Gorzowska_kultura_online/
 
Wydział Kultury

Aktualnie w gorzowskiej kulturze (19-25 maja 2020 r.)

  Zachęcamy do korzystania z gorzowskiej kultury online - oferta gorzowskich instytucji kultury poniżej:
 
 
czytaj dalej
 • 08-05-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Dziś – 8 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji, Prezydent Miasta przekazał na ręce Sławomira Szenwalda - dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. podziękowania, skierowane do wszystkich jej pracowników, za pełną wytrwałości i zaangażowania w  pracę na rzecz podnoszenia poziomu i różnorodności oferty kulturalnej.
Prezydent szczególnie podziękował za działalność gorzowskiej Książnicy w trudnym czasie, kiedy niespotykane dotąd okoliczności zmusiły do zamknięcia drzwi Biblioteki, a na potrzeby czytelników nie zamknęli się Bibliotekarze.
-  Serdecznie dziękuję Państwu za podjęcie aktywnej działalności w „sieci”, udostępnianie książek w wersji cyfrowej, wydanie pierwszego, profesjonalnego audiobooka i za wyjątkowo interesujący, nowy cykl audycji “Czytanie bez publiczności” – napisał Jacek Wójcicki.
 
Od 7 maja, jeszcze w ograniczonym zakresie, przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa, działalność Biblioteki została wznowiona, zarówno w budynku głównym, jak i w filiach miejskich.
Wszystkim Bibliotekarzom życzymy przede wszystkim zdrowia, cierpliwości, niegasnącego zapału oraz szybkiego powrotu do normalności, do codziennej pracy, w pełnym zakresie możliwości.
 
Wydział Kultury
 • 05-05-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Sukces kwietniowej Małej Akademii Jazzu

Mała Akademia Jazzu, która towarzyszy gorzowskim uczniom już od 35 lat, w kwietniu po raz pierwszy w historii zagrała on line. Nauczycielem pierwszej edycji MAJ w nowej formule był Adam Bałdych – wybitny skrzypek jazzowy, który zaprosił uczniów do siebie za pośrednictwem kanału na YouTube, w formie transmisji „na żywo”. Natomiast na wirtualny spacer po Jazz Clubie „Pod Filarami” zaprosił jego dyrektor – Bogusław Dziekański.
Akademia grała przez 8 dni dla 21 szkół w Gorzowie i okolicach, osiągając imponujący wynik przeszło 2 tysięcy wejść.
 
Już 5 maja rozpoczęły się kolejne audycje, w których o wspólnych korzeniach i powiązaniach jazzu i hip – hopu opowiada Bartłomiej Skubisz "Eskaubei". Animator kultury, dziennikarz muzyczny, tekściarz, raper z ponad 20-letnim stażem, pionier łączenia rapu z elementami jazzu. Lider unikalnego zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet - jedynego bandu w kraju, który w sposób systematyczny od 6 lat łączy ze sobą świat jazzu i hip hopu, zarówno na świetnie przyjmowanych i nagradzanych płytach jak i na licznych koncertach. 
 
MAJowa lekcja poprzedzona jest opowiedzianą przez Bogusława Dziekańskiego krótką, obrazową historią sprzętu audio, od radia i magnetofonu szpulowego, poprzez kasety i walkmany, do dzisiejszych smartfonów.
 
Wydział Kultury

KULTURA ONLINE

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, oznacza to zawieszenie działań z udziałem publiczności w instytucjach kultury: filharmoniach, teatrach, muzeach, kinach, domach kultury, bibliotekach, czy galeriach sztuki.
Gorzowskie instytucje kultury, które tak jak wszystkie ośrodki w kraju i na świecie, znalazły się w wyjątkowo trudnym położeniu, pozostały otwarte na  potrzeby mieszkańców. Mimo zamknięcia budynków, wykorzystują ten czas na poszukiwanie i wdrażanie nowych dróg dotarcia do widzów. Wykazują zrozumienie, jak ogromną rolę może odegrać kultura w okresie kwarantanny i przymusowej izolacji w domach i stawiają czoła obecnym wyzwaniom. Prezentacja koncertów i spektakli, warsztaty, konkursy, spotkania – to tylko część z propozycji udostępnianych on-line. Pełną, aktualną ofertę instytucji wraz z bezpośrednimi odnośnikami znajdą Państwo poniżej.
Zachęcamy do korzystania z kultury on-line, zanim znów będziemy mogli cieszyć się wspólnie z bezpośredniego udziału w wydarzeniach kulturalnych.
 
Wydział Kultury
czytaj dalej
 • 28-04-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

KULTURA W SIECI

Niemal wszystkie gorzowskie instytucje kultury złożyły wnioski do programu „Kultura w sieci”, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Programy edukacyjne, e –wykłady, prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży, cykl koncertów i audycji muzycznych  - to tylko część pomysłów naszych instytucji, które wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji szukają alternatywnych sposobów dotarcia do odbiorców.
Program „Kultura w sieci” to wsparcie dla artystów, twórców, jak również instytucji, które ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej działalności w dotychczasowej formie.
To pierwszy z programów dotacyjnych zapowiadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako element Tarczy Antykryzysowej dla kultury. Składa się z programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.
W związku z rekordowym zainteresowaniem programem, do którego złożono łącznie ponad 12 000 wniosków, ministerstwo zdecydowało o czterokrotnym zwiększeniu budżetu „Kultury w sieci”, który wynosi 80 mln zł - 20 mln zł zostanie przeznaczonych na stypendia dla osób fizycznych, 60 mln zł – na program dotacyjny.
 
Nabór wniosków zakończył się 22 kwietnia br., Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły prace nad oceną wniosków. Trzymamy kciuki za projekty gorzowskich instytucji.
 
 
Wydział Kultury

Aktualnie w kulturze

1 2 3 4