Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaKultura
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

„Mała Reduta Osterwy” w ramach programu Kultura w sieci.

W piątek 26 czerwca 2020 r. Teatr im. J. Osterwy rozpoczyna projekt „Mała Reduta Osterwy” realizowany w ramach programu Kultura w sieci.
 
Całość projektu będzie się składać z trzech cykli  interdyscyplinarnych warsztatów  teatralnych opartych na trzech zrealizowanych przez teatr spektaklach: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej, „Przygodach Koziołka Matołka” i „Tygrysa Pietrka” Hanny Januszewskiej.
Zanim aktor spotka się z widzem, mijają miesiące czasochłonnych przygotowań. Każdy z elementów spektaklu wymaga ogromnego nakładu pracy, nad każdym przedstawieniem pracuje sztab ludzi.
Warsztaty pokażą co dzieje się za kulisami. Odsłonimy zakamarki teatru i powiemy jak powstaje spektakl.
Podpowiemy jak można tworzyć Teatr wszędzie i z wszystkiego. Można go tworzyć słuchając bajki, można go tworzyć ruchem, słowem a nawet…. ciszą. Emocjami i zabawą. Ale też można stworzyć teatr przy pomocy przedmiotu, na który spojrzy się trochę inaczej niż zwykle. Za pomocą tego przedmiotu można wyrazić emocje, opowiedzieć historię, czasami nawet łatwiej i ciekawiej niż słowami.
Będą to warsztaty, gdzie słowo nabiera obrazu, przedmiot ożywa, a dzieci tworzą sztukę przez zabawę, wykorzystując swoją naturalną ekspresję twórczą. Warsztaty tak są skonstruowane, aby młodemu widzowi przybliżyć świat teatru i jednocześnie rozwijać jego wyobraźnię i wrażliwość. Poprzez działania aktorskie, muzyczne i taneczne kształtować będziemy rodzaj pozytywnej postawy młodego człowieka.
 
Projekt zakłada przeprowadzenie 18- tu 30-minutowych tematycznych warsztatów teatralnych on-line, których premiery będą odbywały się w piątki, soboty i niedziele.
Ważnym elementem projektu jest obecność przy realizacji każdego warsztatu tłumacza migowego.
 
Harmonogram warsztatów:
Pierwszy cykl warsztatów 
26, 27 czerwca godz. 17.00
10, 11, 24, 25 lipca godz. 17.00
26 lipca /niedziela/ godz. 17.00   prezentacja online spektaklu "O krasnoludkach i sierotce Marysi"
Drugi cykl warsztatów 
7,8, 14, 15, 28, 29 sierpnia godz. 17.00
30 sierpnia /niedziela/ godz.17.00 prezentacja online spektaklu "Przygody Tygryska Pietrka"
Trzeci cykl warsztatów
4,5,11,12,25,26 września godz. 17.00
27 września /niedziela/ godz.17.00 prezentacja online spektaklu "Przygody Koziołka Matołka"
 
Warsztaty i prezentacje spektaklu będą dostępne na kanale teatralnym You Tube – Mała Reduta Osterwy gorzowskiego teatru, stronie internetowej www. teatr-gorzow.pl w zakładce Mała Reduta Osterwy oraz Facebook'u www.facebook.com/TEATRGORZOW
 
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci
 
 
Teatr im. J. Osterwy
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej KULTURZE 24 - 30 czerwca 2020 r.

Zachęcamy do korzystania z kultury on-line – oferta gorzowskich instytucji poniżej:
czytaj dalej
 • 19-06-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

„Mali Gorzowiacy” docenieni za działalność w sieci

Ograniczenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, dotknęły również jedną z dziedzin kultury, jaką jest folklor. Odwołane zostały przeglądy i festiwale, w tym także organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury XXVI Międzynarodowy Festiwal Tańca "FOLK HARBOR".
 
Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”, w tym trudnym czasie, kiedy  wstrzymano zajęcia taneczne, był wyjątkowo aktywny w sieci. Na szczególną uwagę zasługuje projekt ONLINOWA FOLK AKADEMIA, prezentujący elementy polskich tańców i zabaw ludowych oraz tańców narodowych, w wykonaniu członków Zespołu i zaproszonych, zaprzyjaźnionych zespołów polskich i zagranicznych.
 
Gorzowska OFA, której pomysłodawczynią i koordynatorem jest pani Maria Szupiluk, została doceniona przez portal Etno punkt, który zakwalifikował akademię do zestawienia najciekawszych i najlepszych praktyk zespołów folklorystycznych w czasie pandemii koronawirusa.
 
Gratulujemy Pani Marii Szupiluk, Zespołowi Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” i Młodzieżowemu Domowi Kultury. Zachęcamy do obejrzenia Onlinowej Folk Akademii, w której można odnaleźć ogromną dawkę energii, jaką daje nam folklor. OFA jest dostępna na stronie internetowej oraz profilu facebookowym ZTL „Mali Gorzowiacy”:
 
 
Wydział Kultury
 
 • 18-06-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

W lipcu rozpoczyna się kolejny cykl Pikników Chopinowskich

Po raz czwarty lato w Filharmonii Gorzowskiej upłynie pod znakiem plenerowych koncertów poświęconych głównie muzyce Fryderyka Chopina.  Od 12 lipca do ostatniej niedzieli wakacji muzyki klasycznej posłuchamy na leżakach rozstawionych na Placu Sztuk przed Filharmonią.
 
Formuła Pikników Chopinowskich na stałe wpisała się w pejzaż wakacyjnych imprez plenerowych w naszym mieście. Każdego roku przyciąga coraz większą rzeszę gorzowian, którzy całymi rodzinami spędzają niedzielne popołudnia przy dźwiękach muzyki klasycznej.  W tym roku, z uwagi na panującą pandemię, formuła imprez zostanie nieco zmieniona i dostosowana do nowych wytycznych. Koncerty będą odbywały się co drugi tydzień, dla słuchaczy wyznaczona zostanie specjalna strefa oraz zapewniona odpowiednia odległość i środki dezynfekcji.
 
W lipcu odbędą się dwa pikniki: 12 oraz 26 lipca, zaś w sierpniu spotkamy się trzykrotnie: 9, 23 oraz 30 sierpnia.
 
Podczas tegorocznych pikników usłyszymy: Mateusza Tomicę, Michała Mossakowskiego, Jana Wachowskiego, Małgorzatę i Łukasza Wilgów oraz Michała Dziewiora.
 
Pikniki Chopinowskie będą odbywały się w godzinach 16:00-18:00. W przypadku niepogody wydarzenia przeniesione zostaną do sali koncertowej Filharmonii. Koncerty są darmowe.
 
Urszula Śliwińska
Rzecznik Prasowy
Filharmonii Gorzowskiej

Aktualnie w gorzowskiej KULTURZE 17 - 23 czerwca 2020 r.

Zachęcamy do korzystania z kultury on-line – oferta gorzowskich instytucji poniżej:
czytaj dalej
 • 17-06-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

DKF Megaron i Kino 60 krzeseł ruszają już 18 czerwca

Już jutro – 18 czerwca, swoją działalność stacjonarną po długiej przerwie wznawia Kino 60 krzeseł i Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron, działające w Miejskim Ośrodku Sztuki.
 
Kino będzie funkcjonowało z zachowaniem zasad bezpieczeństwa uzgodnionymi ze służbami sanitarnymi. Widzowie będą zobowiązani do zakrycia ust i nosa oraz siadania naprzemiennie z zachowaniem jednego wolnego miejsca. Przed planowanym seansem doradzamy zapoznanie się z pełnym regulaminem  kina:
 
W repertuarze na najbliższe dni m.in.  filmy dokumentalne, biograficzne, dramaty i oscarowy Parasite. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie:
 
Jednocześnie Kino 60 krzeseł nie rezygnuje z kinowej sali wirtualnej:
 
Zachęcamy do korzystania z bogatej oferty kina i wspierania gorzowskiej kultury!
 
Wydział Kultury
 • 15-06-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Nowy termin letnich koncertów Orkiestry Dętej Siedlice

Członkowie Orkiestry Dętej OSP „Siedlice”, po długiej przerwie wreszcie powrócili na salę prób, aby przygotować się do kolejnych koncertów. Już w najbliższą niedzielę 28 czerwca Orkiestra odwiedzi mieszkańców Zawarcia i Zakanala, prezentując cyklu koncertów pn. Z muzyką na osiedlach.
 
28 czerwca 2020 r. zaprasza na dwa koncerty:
 • godz. 15:00 Zakanale - podwórko ul. Krótka, Zbąszyńska, Kobylogórska
 • godz. 16:30 Zawarcie - ul. Spółdzielców przy placu zabaw
Koncerty zostały dofinansowane z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
 
Wydział Kultury

Aktualnie w gorzowskiej KULTURZE ONLINE 10 - 16 czerwca 2020 r.

Zachęcamy do korzystania z kultury on-line – oferta gorzowskich instytucji poniżej:
czytaj dalej
 • 04-06-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Filharmonicy zagrają na gorzowskich osiedlach

Już w najbliższy weekend w SOBOTĘ i NIEDZIELĘ filharmonicy pojawią się na miejskich osiedlach, gdzie zagrają na żywo!
 
W najbliższą sobotę i niedzielę (6 i 7 czerwca) w godzinach popołudniowych i wieczornych filharmonicy pojawią się w dziesięciu punktach na terenie miasta, gdzie dadzą krótkie koncerty.
Specjalny samochód z artystami oraz instrumentami pojawi się na niemal wszystkich miejskich osiedlach. Obchodzone w maju dziewiąte urodziny instytucji są doskonałą okazją, by po długiej przerwie w mieście znów zabrzmiała muzyka nie tylko klasyczna  na żywo.
 
Pierwszy występ zaplanowany jest w sobotę 6 czerwca o godz. 16.00 i odbędzie się na Kwadracie. Następne odbędą się co 30 min. w poniższych punktach miasta:
 1. ul. Fredry – parking Intermarche
 2. Os. Europejskie – parking osiedlowy
 3. ul. Słoneczna
 4. Park Róż
 5. ul. Śląska –  przy stadionie
 6. Plac Stary Rynek
 7. Plac między ul. Dywizjonu 303 a ul. Bema
 8. Park Górczyński
 9. Os. Piaski – parking przy Intermarche
 
Do zobaczenia
Filharmonia Gorzowska
 • 04-06-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Muzeum Lubuskie otwarte dla zwiedzających

Z radością informujemy, iż od 3 czerwca ponownie otwarto nasze muzeum dla zwiedzających. Willa w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35 oraz filia Spichlerz przy ul. Fabrycznej 1 będą dla Państwa otwarte od wtorku do niedzieli włącznie, od godziny 12:00 do 16:00.
 
Ze względów bezpieczeństwa związanych z minimalizacją ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wszyscy odwiedzający nasze obiekty będą obowiązani przestrzegać ogólnie przyjętych zasad, tj. dezynfekować dłonie przy wejściu, utrzymywać zalecany dystans 2 metrów od innych osób (z wyłączeniem rodzin do 5 osób oraz rodziców dzieci do 13. roku życia) oraz zakrywać usta i nos.
 
Pełny regulamin zwiedzania muzeum wydany przez Dyrektora Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, w związku z panującym w kraju stanem epidemiologicznym dostępny jest na naszej stronie internetowej:
http://muzeumlubuskie.pl/wp-content/uploads/2020/06/2020_Regulamin-zwiedzania-czas-pandemii-1-4.pdf?fbclid=IwAR0Wp9U2I4L94doi93X4c1p9QN49xh_pFJ3KfwK4rplzXUS232Uzd2HS19o
 
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta
 
zdjęcie: Muzeum Lubuskie
1 2 3 4