Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
sniadanie
krol_gof_2018
Stefania kłania się na Chrobrego
gof_2018
teatr xxxv
Z Gorzowa dookoła (ś)fiata
ROBIMY_TO_MOS
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaKultura
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Kandydaci do Motyli poszukiwani

Prezydent Gorzowa oczekuje do 31. sierpnia br. na zgłoszenia kandydatur do Nagrody Kulturalnej oraz nagrody honorowej „Mecenas Kultury – Gorzów Przystań”. Nagrody zostaną wręczone 12 października br. podczas gali Inauguracji Sezonu Kulturalnego.
 
Prezydent przyznaje maksymalnie dwie Nagrody Kulturalne w jednym roku kalendarzowym. Laureatów Nagrody Kulturalnej wskazuje spośród trzech kandydatur rekomendowanych przez Kapitułę.
czytaj dalej

Fjord Trio na Jazz Celebrations

Jazz Club Pod Filarami ​zaprasza na koncert Fjord Trio w ramach Gorzów Jazz Celebrations 10 marca 2018 r., o godz. 19.30​ w Jazz Clubie przy ul. Jagiełły 7. Bilety są w cenie 150 zł. Rezerwacji można dokonać pisząć na email, lub dzwoniąc pod nr tel. 693126915. Trio wystąpi w składzie: Torun Eriksen - voice, Susan Weinert - guitar, Martin Weinert - bass.
 
Torun Eriksen zadebiutowała albumem Glittercard w słynnej wytwórni Jazzland Recordings w 2003 roku. Dysponuje charakterystycznym, rozpoznawalnym głosem. Ma coraz większą widownię na norweskiej i światowej scenie muzycznej.

Muzyczne początki Torun to chóry gospel, gdzie miała okazję od wczesnego dzieciństwa rozwijać swój potencjał wokalny, także jako solista. Wstępem do jazzu była nauka muzyki w liceum w rodzinnym mieście Skien. Spotkanie z The Real Book i standardami jazzu wprowadziło ją w nowy świat. Nauczyciel i pianista Roger Jeffs dostrzegł talent Torun i zachęcał ją do napisania angielskich tekstów do jednej ze swoich melodii. To z kolei był początek jej kariery autora piosenek.
czytaj dalej

Słowiańska dusza w rytmach flamenco

Kiedy tańczy na scenie, zapiera dech w piersiach i nawet rodowici Hiszpanie nie mogą uwierzyć, że flamenco tańczy przed nimi kobieta pochodząca z Polski. Barbara Cieślewicz, wyjątkowa i niezwykle utalentowana tancerka flamenco wystąpi 8 marca w Filharmonii Gorzowskiej wraz z tancerka Joanną Zapałą oraz hiszpańskimi artystami Juanem Cardenasem i Valle Monje. Nam opowiedziała o swojej miłości do flamenco, sportu i planach na przyszłość.
 
Edukację muzyczną rozpoczęła pani od muzykologii. Od razu wiedziała pani, ze jej przyszłością jest taniec?
 
Barbara Cieślewicz: Przyjechałam do Berlina w wieku 19 lat, zaraz po maturze. Wcześniej chodziłam do szkół muzycznych, uczyłam się gry na flecie poprzecznym, na kontrabasie, grywałam w orkiestrach. Nieprzypadkowo więc zapisałam się na muzykologię, ale muszę przyznać, że byłam trochę rozczarowana. Trochę za dużo było w tym teorii, a za mało praktyki. Właśnie wtedy zajęłam się tańcem. W wieku 21 lat zapisałam się do szkoły flamenco, do studia Amparo de Triana, to jedna z najlepszych szkół w Berlinie i tam właśnie rozpoczęła się moja przygoda i miłość do flamenco.
czytaj dalej

Weekend w Teatrze

W ramach  Kaziuków 2018  Teatr im. J. Osterwy zaprasza na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Znad Mereczanki” z Jaszun. Zespół powstał w 1995 r. i od tego czasu zaprezentował wiele koncertów w Polsce i na Wileńszczyźnie.
 
Koncert poprzedzi odpustowy jarmark wileński „Smaki, smaczki prosto z Wilna”, na którym będzie można zakupić wileńskie wyroby: chleb, sery, wędliny oraz produkty cukiernicze.
 
Kaziuki to wydarzenie, którego historia sięga początku XVII wieku i obchodzone jest w dniu św. Kazimierza we Wilnie. W gorzowskim teatrze Kaziuki obchodzone są już po raz ósmy.
 
Zapraszamy 10 marca na jarmark o godz. 14.30, a na koncert o godz. 16.00.
czytaj dalej

Spotkanie autorskie i otwarcie wystawy Rolanda Hellmanna

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na spotkanie autorskie Rolanda Hellmanna oraz wernisaż wystawy jego prac pt. Wędrowiec między światami 15 marca 2018 r., o godz. 17.00 na I piętrze w gmachu WiMBP.
 
Roland Hellmann to europejczyk z niemieckimi korzeniami. Fotograf i autor książek. Urodził się na Śląsku ( 23.12.1944), wychował w Republice Federalnej Niemiec. Już od czasów młodzieńczych interesował się fotografią. Pierwsze czarno–białe zdjęcia wykonał prostym aparatem Boxkamera 6x6.
czytaj dalej

Wernisaż wystawy Marii Wollenberg-Kluza

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Marii Wollenberg-Kluza z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej.
 
Wernisaż odbędzie się w sobotę 10 marca o godzinie 16.00 w Klube Kultury MCK Jedynka, przy ul. Chrobrego.
 
Urodzona w 1945 w Puławach. Studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Miała około 160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej obrazy reprezentują malarstwo refleksyjne, w którym nawiązuje do różnorodnych form wyrazu artystycznego tj. muzyki, poezji, teatru, tańca, a także filozofii. Jest kontynuatorką polskiego koloryzmu. Modyfikuje go jednak poprzez elementy ekspresjonizmu i symbolizmu.
czytaj dalej

Dni Kultury z Bratem Albertem

Już w tym tygodniu, 9 marca ruszają kolejne Dni Kultury z Bratem Albertem. Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanych wydarzeniach, na które wstęp jest wolny. 
 
Dni Kultury z Bratem Albertem ​nawiązujemy do artystycznych początków naszego patrona. Podkreślić chcemy fakt, że kultura jest podstawą odbudowy godności człowieka umożliwiającą wykluczonym powrót do społeczeństwa. Nasz patron sam był uznanym artystą, który poświęcił swoje życie najuboższym z ubogich, a w tym roku Dni Kultury będą zwieńczone wystawą portretów ludzi bezdomnych autorstwa współczesnego krakowskiego artysty Jacka Hajnosa, który poszedł śladami Brata Alberta i zamieszkał z bezdomnymi, malował ich portrety i ostatecznie jak Brat Albert wstąpił do zakonu. 
 
DNI KULTURY Z BRATEM ALBERTEM OD 9 DO 20 MARCA 2018 R.
 
MOTTO - Dobroć jest bezbronna, ale nie bezsilna - Ryszard Krynicki.
czytaj dalej

Mistrzostwo skrzypiec w Filharmonii Gorzowskiej

Piękna, utalentowana, obdarzona niezwykłą charyzmą i wrażliwością, a do tego – jako jedyna polska skrzypaczka wykonująca na filharmonicznych estradach spektakularny II Koncert h-moll Paganiniego. O tym dlaczego lubi muzyczne wyzwania, jak wspomina swój pierwszy koncert w Gorzowie i jak to jest być mamą młodego muzyka opowiada Katarzyna Duda, skrzypaczka okrzyknięta jedną z najciekawszych osobowości artystycznych ostatnich lat w Polsce, którą usłyszymy 9 marca podczas koncertu „Mistrzowsko i z finezją” w Filharmonii Gorzowskiej. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
 
Jest pani obecnie uznawana za jedną z najzdolniejszych polskich skrzypaczek. Krytycy jednogłośnie podkreślają pani wirtuozerię, kunszt muzyczny, ale również sceniczny temperament, wrażliwość i… urodę. Czy takie postrzeganie przez specjalistów i publiczność dodaje skrzydeł, czy raczej czuje pani presję? 
czytaj dalej

Wystawa jubileuszowa Zofii Bilińskiej

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy jubileuszowej Zofii Bilińskiej, który odbędzie się w sobotę, 10 marca 2018 r., o godz. 17.00. Wstęp wolny. Wernisażowi towarzyszyć będzie program artystyczny, przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu​. Wystawa czynna będzie do 8 kwietnia 2018 r.
 
Zofia Bilińska jest autorką wielu rzeźb pomnikowych, kompozycji plenerowych, tablic pamiątkowych, medali, płaskorzeźb i małych form rzeźbiarskich. Dla Gorzowa wykonała m.in. bardzo, udaną replikę XIX-wiecznej fontanny Pauckscha, rzeźby upamiętniające Jana Korcza, Bronisławę Wajs-Papuszę i Pawła Zacharka. Pełne rzeźby nagrobne zrealizowane przez artystkę znajdują się również na gorzowskim cmentarzu komunalnym. Bilińska jest autorką wielu tablic i płaskorzeźb portretowych poświęconych znanym postaciom związanych z historią Gorzowa. Wykonała monumentalną płaskorzeźbę na ścianie amfiteatru gorzowskiego, inspirowaną twórczością Andrzeja Gordona. Zrealizowała też kompozycje rzeźbiarskie oraz pomniki dla Sulęcina, Recza, Choszczna, Drawna, Glisna, Świebodzina i Santoczna.
czytaj dalej

PALCEM W OKO W MOS

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy studentów i absolwentów III Pracowni Fotografii UAP​ pt. Palcem w oko, który odbędzie się 9 marca 2018 r., o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 15 kwietnia 2018 r.
 
III Pracownia Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu nakłania do eksperymentowania i poszukiwania nowych możliwości pracy z obrazem.

Na wystawie Palcem w oko zaprezentowane są prace wychodzące poza tradycyjne rozumienie fotografii i znajdujące się na styku różnych form. Praktyki fotografowania w dobie technologicznej dominacji wymykają się utartym ścieżkom, igrając z naszymi przyzwyczajeniami patrzenia. Prezentowani artyści rozszerzają granice rozumienia fotografii poruszając się na pograniczu wielu technik. Badają mechanizmy funkcjonowania obrazów we współczesnym społeczeństwie. Prace nie są prostą próbą materializowania cyfrowej rzeczywistości, a ich autorzy wykazują się dużym zrozumieniem oddziaływania jednej rzeczywistości na drugą. Młodzi artyści przyzwyczajeni do poruszania się w hybrydach technologicznych otwierają pole dla nowych znaczeń obrazuAgnieszka Antkowiak.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 21