Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Gorzów Blisko Świąt
Studium uwarunkowań
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaKultura
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

 • 01-12-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Wydarzenia ONLINE w bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Z. Herberta zaprasza na wydarzenia online w grudniu 2020 r. Szczegóły na stronie www.wimbp.gorzow.pl 
 • 01-12-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Biblioteki otwarte

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada 2020 r. biblioteki publiczne i naukowe mogą prowadzić działalność polegającą na udostępnianiu zbiorów pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego reżimu sanitarnego.
 
Już od 30 listopada Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta zaprasza wszystkich czytelników do  budynku głównego w godzinach 10:00 – 15:00 od poniedziałku do piątku ( przerwa techniczna: 12:00 – 12:30). Natomiast filie miejskie Biblioteki Herberta z wyłączeniem Filii nr 1 (nieczynna) będą czynne w godzinach 12:00 – 15:00.
 
W bibliotece może przebywać  jednocześnie ograniczona ilość osób!
 
Wydział Kultury
 • 27-11-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Filharmonia zaprasza na darmowy koncert w sieci

W piątkowy wieczór odbędzie się koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, który w całości za darmo będzie można wysłuchać online.
 
„Mendelssohn i Brahms. Spadkobiercy klasycyzmu” to drugi koncert symfoniczny, który Filharmonia Gorzowska proponuje melomanom po wejściu w życie nowych obostrzeń. Obecnie koncerty odbywają się bez udziału publiczności, zaś całość nagranie bezpłatnie udostępniana jest przez internet. W piątkowy wieczór, 27 listopada o godz. 19.00 Filharmonicy zaprezentują dzieła dwóch wielkich kompozytorów niemieckich - Mendelssohna i Brahmsa.
 
Pierwszy z nich, okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, choć żył krótko, znalazł się w gronie  najwybitniejszych i najbardziej znaczących kompozytorów XIX-wiecznej Europy. Do najważniejszych  dzieł w jego dorobku należą symfonie, wśród których osobną grupę zajmuje zbiór dwunastu krótkich symfonii na orkiestrę smyczkową nawiązujących stylistycznie do baroku i klasycyzmu. Pochodzącą z tego zbioru VIII Symfonię smyczkową D-dur  duch Mozartowski. Subtelnie budowany nastrój, cieniowana, oparta na kontrastach kolorystyka, dojrzała konstrukcja – oto jak pisał trzynastoletni Mendelssohn.   
  
Brahms, uznawany za następcę Bacha i Beethovena, przyjmował muzykę Mendelssohna z wielkim zainteresowaniem. Podziwiał zwłaszcza jego wielką dbałość o klarowność formy, której sam, jako piewca klasycystycznej tradycji, był wielkim orędownikiem. Przykładem tego są m.in. dwie Brahmsowskie serenady. W Serenadzie A-dur op. 16 ukazuje romantyczne oblicze kompozytora. Ciekawym rozwiązaniem w instrumentacji utworu jest pominięcie w obsadzie skrzypiec i powierzenie prowadzenia zespołu altówkom, przez co kompozycja zyskuje ciekawy koloryt i wyrazisty nastrój.
 
Koncert emitowany będzie na kanale You Tube Filharmonii Gorzowskiej, odnośnik znajdować się będzie również na profilu Filharmonii na Facebooku.
 
 
Urszula Śliwińska
Rzecznik Prasowy Filharmonii Gorzowskiej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze ONLINE- 25 listopada - 1 grudnia 2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy do korzystania z kultury online dostępnej na stronach internetowych i w mediach społecznościowych naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze 18-24 listopada2020 r.

 
Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy do korzystania z kultury online dostępnej na stronach internetowych i w mediach społecznościowych naszych instytucji kultury, zanim znów będziemy mogli cieszyć się wspólnie z bezpośredniego udziału w wydarzeniach kulturalnych.
czytaj dalej
 • 10-11-2020
 • Autor: Wydział Kultury
 • drukuj

Premiera monodramu MISTRZ

Zapraszamy serdecznie na premierę monodramu „Mistrz” na podstawie słynnej powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, która odbędzie się 28 listopada 2020 o godz. 19.00, na stronach Miejskiego Centrum Kultury oraz na portalu Facebook -  Marcin Ciężki artist: https://www.facebook.com/ciezkimarcin
 
Monodram wykona Marcin Ciężki, scenariusz napisała Małgorzata Szwajlik – tegoroczna laureatka Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta. Muzykę stworzyła oraz zagra na żywo Katarzyna Winkiewicz - Więcław (wiolonczela) i Ekaterina Matokh (piano). Scenografię stworzył Krystian Bielecki. A kostiumy do spektaklu uszyli uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt graficzny autorstwa Dominiki Muniak-Szadej.
 
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, współorganizacja: Miejskie Centrum Kultury.
 
Wydział Kultury

Gorzowska Kultura ONLINE

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,  od 7 listopada br. czasowo zamknięto instytucje kultury, muzea, domy kultury i biblioteki. Instytucje kultury nie mogą organizować wydarzeń z udziałem publiczności, jednak będą mogły prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.
 
 
Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy do korzystania z kultury online dostępnej na stronach internetowych i w mediach społecznościowych naszych instytucji kultury, zanim znów będziemy mogli cieszyć się wspólnie z bezpośredniego udziału w wydarzeniach kulturalnych.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze 4-10 listopada 2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy również do śledzenia wydarzeń online  dostępnych na facebookach naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Aktualnie w gorzowskiej kulturze 28 października-3 listopada 2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą gorzowskich instytucji kultury na najbliższy tydzień. Zapraszamy również dośledzenia wydarzeń online  dostępnych na facebookach naszych instytucji kultury.
czytaj dalej

Opera dla młodzieży Salija

Trwają prace nad premierą nagrodzonej opery dla młodzieży „Salija”
 
Planowane są  pierwsze pokazy opery dla młodzieży „Salija” w Filharmonii Gorzowskiej. Ten niezwykle rzadki kierunek twórczości wybrali librecistka Małgorzata Szwajlik oraz kompozytor Krzysztof Dobosiewicz. Do młodzieży przemawiają ich językiem i odnosząc się do problemów najistotniejszych w życiu nastolatków. To wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie artystyczne, a zarazem pierwsza produkcja operowa zrealizowana kompleksowo przez Filharmonię Gorzowską. Reżyserem spektaklu jest Rafał Matusz.
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 7