Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaMiasto...Euroregion
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Euroregion

Euroregion

Euroregiony jako wydzielone obszary nadgraniczne funkcjonują w całej Europie. Gorzów już od 1993 roku współpracuje z Niemcami w ramach Euroregionu Pro Europa Viadrina realizując wspólne, transgraniczne projekty i korzystając z dotacji unijnych. Wspólne działania mają wpływ na rozwój infrastruktury komunikacyjnej, technicznej, komunalnej oraz poprawę środowiska naturalnego.

W ramach Euroregionu zostały powołane grupy robocze (projectmanagement) ds. turystyki oraz gospodarki, w których przedstawiciele samorządów aktywnie działają na rzecz poprawy życia mieszkańców naszego miasta i regionu. Wraz z niemieckimi partnerami realizujemy ponad sto projektów rocznie.
 
Euroregion to jednak nie tylko współpraca samorządów. To także próba stworzenia nowej jakości życia mieszkańców terenu o wspólnej, często bolesnej i powikłanej historii. Dotacje finansowe i kontakty władz lokalnych są ważne, ale zasadnicze znaczenie mają spontaniczne, dobrosąsiedzkie relacje społeczne, kulturalne czy handlowe. To dzięki nim następuje - kluczowy dla zjednoczonej Europy - proces poznania sąsiadów, redukcji negatywnych stereotypów, lepszego zrozumienia, wzajemnej sympatii i szacunku. Wielkie znaczenie dla przyszłości stosunków między krajami europejskimi ma prowadzona w Euroregionie Pro Europa Viadrina współpraca i wymiana młodzieży oraz działalność Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.