Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaMiasto...Symbole
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Symbole

Symbole Miasta

Symbolami Gorzowa Wlkp. są: barwy, herb, flaga, pieczęć Rady Miasta, sztandar oraz hejnał. Obok nich, ważnym znakiem jest także Logo Marki Gorzów, które wykorzystywane jest w działaniach promocyjnych.
Barwy i Flaga Miasta
Barwami Miasta Gorzowa Wlkp. są kolory zielony, biały i czerwony, ułożone w trzech poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru zielonego, środkowy koloru białego i dolny koloru czerwonego. Przy ułożeniu barw Gorzowa Wlkp. w układzie pionowym, kolor zielony umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej od przodu. Flagą Miasta Gorzowa Wlkp. jest prostokątny płat tkaniny o barwach Gorzowa Wlkp. o stosunku długości do szerokości 11:6. Pośrodku płatu flagi może być umieszczony wizerunek herbu Miasta.
 
Herb Miasta
Oficjalny wizerunek herbu zatwierdziła Rada Miasta w 1996 roku. Zgodnie z Uchwałą herb miasta przedstawia na białym polu czerwonego orła trzymającego w szponach zielone liście koniczyny. Dziób i szpony orła są koloru złocistego. Z historią tego symbolu możecie się zapoznać tutaj.
 
 
 
Pieczęć Rady Miasta
Pieczęcią Rady Miasta jest metalowa pieczęć okrągła o średnicy 36 mm zawierająca pośrodku wizerunek herbu Miasta, a w otoku napis „Rada Miasta Gorzowa Wlkp.”. Miejscy rajcy posługują się nią od 1996 roku, czyli od czasu gdy został zatwierdzony oficjalny wizerunek gorzowskiego herbu.
 
 
 
Sztandar Miasta Miasto Gorzów Wlkp. posiada także sztandar i jest on jego najmłodszym symbolem. Po raz pierwszy nadano go miastu 18 lipca 1980 roku. Jednak już w 1989 roku zaprzestano jego stosowania i opracowano nowy wzór. Ten został przyjęty Uchwałą Rady Miasta podczas sesji 8 lutego 1995 roku. Na jednej stronie sztandaru znajdują się cztery trójkątne pola w kolorach miasta: zielonym, czerwonym i dwoma białymi. Na lewym trójkącie białym jest napis :Gorzów Wlkp”, na prawym białym złoty napis z datami „1257” – rok założenia miasta i „1945” – rok przyłączenia miasta do Polski oraz „1995” – rok ufundowania sztandaru. 
 
 
W centralnym miejscu znajduje się herb miasta. Druga strona sztandaru przedstawia symbole państwowe. Są na niej cztery trójkątne pola: dwa białe i dwa czerwone. Na górnym znajduje się zloty napis „Rzeczpospolita” na dolnym „Polska”. W środku jest godło państwowe. Sztandar ma wymiary 105 x 105 cm, obszyty jest złotymi frędzlami, a na jego drzewcu znajduje się głowica z godłem państwowym.
 
 
 
 
Symbolami miasta są także hejnał i logo. Więcej na ich temat znajdziecie Państwo tu:
 
 
 
 
Uwaga: Barwy, flaga, herb i hejnał Miasta oraz pieczęć Rady Miasta są prawnie chronione. Zasady używania herbu i barw oraz hejnału Miasta określa Rada w odrębnej uchwale.

Użycie Logo Marki Gorzów wymaga zgody Wydziału Promocji i Informacji. W tym celu należy złożyć wniosek o udzielenie licencji na korzystanie z elementów Systemu Jednolitej Identyfikacji Wizualnej Marki Gorzów. Wniosek należy pobrać ze strony www.eurzad.gorzow.pl, wypełnić a następnie złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta: ul. Sikorskiego 3 – 4. Wnioski dostępne są także w Wydziale Promocji i Informacji. Kontakt w tej sprawie: tel. +48 95 7 355 785, e – mail.
Źródło: „Księga pamiątkowa miasta Gorzowa Wielkopolskiego” pod red. Zdzisława Linkowskiego, Gorzów Wielkopolski 2000 r.