Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaMiastoO mieście
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

O mieście

O mieście

Gorzów to miasto o idealnej skali życia - nie za duże, nie za małe, dobrze skomunikowane, spokojne, ciche, zielone. Gorzowianie to „słowiańscy Amerykanie” – ludzie z pogmatwanymi życiorysami, ale dzięki doświadczeniu otwarci, gościnni, sprawczy.
 
Mieszkańcy Gorzowa są jak nasze miasto – niezależni, przekraczający konwenanse, mający świadomość, że Gorzów stał się Przystanią dla osób, dla których najważniejsza jest odwaga bycia sobą. I właśnie dla takich osób stworzona została ta zakładka. Bo to mieszkańcy tworzą niepowtarzalny klimat w Gorzowie, bo to oni żyją tu każdego dnia, korzystają z usług, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, spotykają się w klubach, pubach, restauracjach czy korzystają z komunikacji miejskiej.
Przystań dla Mieszkańca stworzona została dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są związani z naszym miastem. Znajdziecie tu wszystkie potrzebne Wam informacje do jeszcze lepszego funkcjonowania w Gorzowie. 
 
Są tu wymienione lokale gastronomiczne, najważniejsze informacje o mieście, praktyczne porady komunikacyjne i nie tylko. Przeczytacie także o gorzowskiej edukacji i Straży Miejskiej.
A jeżeli będziecie szukać informacji i jakimś dziwnym trafem nie znajdziecie jej na naszej stronie, to zachęcamy do kontaktu z nami, bo jest to strona stworzona z myślą o mieszkańcach i zależy nam, aby gorzowianie mieli pełny dostęp do informacji. 

ChodźMY nad Wartę!

Historia Gorzowa skupiona jest wokół rzeki. To przez nasze miasto przepływa trzecia co do wielkości rzeka w Polsce i choć jej żeglowność, z uwagi na zmiany klimatyczne, jest dziś mocno ograniczona, to dla mieszkańców nabrzeże Warty wciąż niezmiennie jest jednym z centralnych punktów w mieście.
czytaj dalej

ChodźMY nad Kłodawkę!

To druga pod względem wielkości rzeka w Gorzowie, i choć jest w mieście od zawsze, to jej potencjał zaczął być wykorzystywany od niedawna. Wynikiem zainteresowania Kłodawką jest oddany do użytku w 2019 roku „Szlak Dolnej Kłodawki”, zwany przez mieszkańców po prostu ścieżką wzdłuż Kłodawki.
czytaj dalej

ChodźMY na Stary Rynek!

To miejsce, w którym przecinają się wszystkie drogi, codzienne trasy, wydeptane ścieżki. Stary Rynek, centrum, serce miasta.
czytaj dalej

ChodźMY na rower!

Mamy 57 km ścieżek. Ile z nich widział Twój rower? Dwa kółka to przyjaciel wielu z nas,  a wygoda przemieszczania się po dostosowanej do potrzeb rowerzystów infrastrukturze dodatkowo sprzyja rekreacyjnym przejażdżkom. Jazda rowerem to najlepszy sposób na aktywny wypoczynek, szczególnie, gdy rowerowe szlaki wiodą przez urokliwe miejsca, przecinając parki, w pobliżu rzek i terenów zielonych, a tych w mieście nie brakuje. Dlatego zachęcamy, aby wsiąść na rower i z perspektywy dwóch kółek poznawać Gorzów na nowo!
 
W drogę… tylko dokąd?
czytaj dalej

ChodźMY do parku!

Przedwojenny Gorzów był nazywany miastem parków i ogrodów, ten charakter zachował do dziś. Mamy w mieście 9 parków, który z nich wybierasz na spacer?
czytaj dalej

ChodźMY na Murawy!

Relaks na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku? Jeśli chcesz zwolnić tempo, a jednocześnie zwiedzić naturalne zakątki miasta, to Gorzowskie Murawy z pewnością spełnią te oczekiwania. Stepowy rezerwat przyrody, rozciągający się w zachodniej części miasta, to odpowiednie miejsce i doskonała przestrzeń do spacerów w otoczeniu malowniczych stoków i dolin oraz ciekawej roślinności.
czytaj dalej

W murach zapisana historia

Położona w centrum XIII-wieczna katedra, to jedna z najciekawszych i – obok średniowiecznych murów miejskich – najstarszych budowli, będąca świadkiem bogatej historii miasta. Szczególnie efektownie wygląda podświetlona nocą. Jasna na zewnątrz, w środku wydaje się być mroczna i tajemnicza. Zmieszany z kadzidłem zapach świec, ruchome cienie na ścianach i odbijające się echem kroki tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Całkowitą zmianę nastroju zapewnia próba wspinaczki na wieżę katedry. Na zdyszanych śmiałków po pokonaniu prawie 200 stopni czeka rozległa panorama miasta. Niestety, w 2017 roku wieża katedry spłonęła w pożarze. To był bardzo dotkliwy cios w serce miasta. Wciąż trwa jej odbudowa, mająca przywrócić dawny blask.
czytaj dalej