Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaMiastoO mieście
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

O mieście

O mieście

Gorzów to miasto o idealnej skali życia - nie za duże, nie za małe, dobrze skomunikowane, spokojne, ciche, zielone. Gorzowianie to „słowiańscy Amerykanie” – ludzie z pogmatwanymi życiorysami, ale dzięki doświadczeniu otwarci, gościnni, sprawczy.
 
Mieszkańcy Gorzowa są jak nasze miasto – niezależni, przekraczający konwenanse, mający świadomość, że Gorzów stał się Przystanią dla osób, dla których najważniejsza jest odwaga bycia sobą. I właśnie dla takich osób stworzona została ta zakładka. Bo to mieszkańcy tworzą niepowtarzalny klimat w Gorzowie, bo to oni żyją tu każdego dnia, korzystają z usług, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, spotykają się w klubach, pubach, restauracjach czy korzystają z komunikacji miejskiej.
Przystań dla Mieszkańca stworzona została dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są związani z naszym miastem. Znajdziecie tu wszystkie potrzebne Wam informacje do jeszcze lepszego funkcjonowania w Gorzowie. 
 
Są tu wymienione lokale gastronomiczne, najważniejsze informacje o mieście, praktyczne porady komunikacyjne i nie tylko. Przeczytacie także o gorzowskiej edukacji i Straży Miejskiej.
A jeżeli będziecie szukać informacji i jakimś dziwnym trafem nie znajdziecie jej na naszej stronie, to zachęcamy do kontaktu z nami, bo jest to strona stworzona z myślą o mieszkańcach i zależy nam, aby gorzowianie mieli pełny dostęp do informacji. 

W murach zapisana historia

Położona w centrum XIII-wieczna katedra, to jedna z najciekawszych i – obok średniowiecznych murów miejskich – najstarszych budowli, będąca świadkiem bogatej historii miasta. Szczególnie efektownie wygląda podświetlona nocą. Jasna na zewnątrz, w środku wydaje się być mroczna i tajemnicza. Zmieszany z kadzidłem zapach świec, ruchome cienie na ścianach i odbijające się echem kroki tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Całkowitą zmianę nastroju zapewnia próba wspinaczki na wieżę katedry. Na zdyszanych śmiałków po pokonaniu prawie 200 stopni czeka rozległa panorama miasta. Niestety, w 2017 roku wieża katedry spłonęła w pożarze. To był bardzo dotkliwy cios w serce miasta. Wciąż trwa jej odbudowa, mająca przywrócić dawny blask.
czytaj dalej

Nowe oblicze rekreacji w przestrzeni miejskiej

Najbardziej uwielbianą przez mieszkańców przestrzeń wypoczynkową można odnaleźć na placu Nieznanego Żołnierza, zwanym popularnie "Kwadratem", który po rewitalizacji cieszy się dużą popularnością, nie tylko jako miejsce relaksu, ale również jako częsta lokalizacja wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Nowoczesna forma architektoniczna jest doskonałym miejscem rekreacji dostosowanym do potrzeb dzieci, młodzieży, rodziców i seniorów.  Mnóstwo ławek ze stołami do gier, pasy zieleni, fontanny, plac zabaw i plac edukacji dla dzieci to wszystko, czego potrzeba by aktywnie wypocząć od zgiełku codzienności.
 
czytaj dalej

Malowniczym szlakiem dolnej Kłodawki

To zdecydowany faworyt estetyki krajobrazu miejskiego widziany od strony rzeki płynącej w sercu miasta. Szlak pieszo-rowerowy prowadzi bowiem od ujścia Kłodawki do Warty, aż do ulicy Chodkiewicza. Na malowniczej trasie zlokalizowane są tereny rekreacyjne - place zabaw, siłownia plenerowa czy wzbogacające urok miejsca piękne skwery. Przemierzając trasę można odpocząć na ławkach usytuowanych wzdłuż ścieżki. Szlak dolnej Kłodawki to urzekające miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski, Łukasz Kulczyński
czytaj dalej

Park Siemiradzkiego

Na wzgórzach otaczających Stare Miasto położony jest z kolei park Siemiradzkiego, w którym znajduje się m.in. amfiteatr, gdzie organizowane są imprezy artystyczne. To także miejsce, z którego podziwiać można zjawiskową panoramę miasta za sprawą dwóch punktów widokowych (nad Schodami Donikąd oraz na Kozaczej Górze).
 
Fot. Łukasz Kulczyński
Fot. Bartłomiej Nowosielski
czytaj dalej

Relaks na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku

Jeśli chcesz zwolnić tempo, a jednocześnie zwiedzić naturalne zakątki miasta, to Gorzowskie Murawy z pewnością spełnią te oczekiwania. Stepowy rezerwat przyrody, rozciągający się w zachodniej części miasta, to odpowiednie miejsce i doskonała przestrzeń do spacerów w otoczeniu malowniczych stoków i dolin oraz ciekawej roślinności.
Rezerwat obejmuje obszar prawie 80 hektarów. Do 1999 roku znajdował się tam poligon 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów. Bogata roślinność, piaszczyste wydmy, wrzosowisko, las, sosnowe bory i malownicze wzgórza z rozległym widokiem na miasto czy dolinę Warty, to coś, czego nie można ominąć będąc w Gorzowie.
Fot. Bartłomiej Nowosielski